Katarzyna Lubnauer: Nie będziemy przywracać gimnazjów. Oświata potrzebuje spokoju.


Od: Biuro Komunikacji Nowoczesnej <media@nowoczesna.org>


.Nowoczesna - lepsza Polska
.Nowoczesna

- W edukacji najważniejsza jest stabilizacja, dlatego nie można odkręcić za dwa lata deformy Zalewskiej i przywrócić gimnazjów. Dzieciom i nauczycielom należy się rozwaga i rozsądek polityków. – powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie szefowa klubu poselskiego Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Za dwa lata w edukacji będzie trzeba budować na zgliszczach, trzeba będzie skierować polską edukację ku przyszłości, odwracając kurs na przeszłość. Dlatego już teraz warto rozmawiać o tym jak to zrobić. Nowoczesna ma na to plan. Mamy wiedzę i determinację, żeby zrobić prawdziwa niestrukturalna zmianę jakościową w polskiej edukacji i oprzeć ja na 4 filarach. – powiedziała Lubnauer.

Filary te, to elastyczność struktury, indywidualnym podejściu do ucznia, praktyczna edukacja i podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela.

Elastyczność struktury to zgoda na danie samorządom możliwości dowolnego dzielić ośmioletniego czas edukacji w szkole podstawowej. – Pozwolimy samorządom tworzyć szkoły z klasami 1-3 lub 1-4 w jednym miasteczku lub wsi. Dzięki temu młodsze dzieci będą mieć szkołę bardzo blisko domu. Pozwoli to też wykorzystać już stojące budynki, a także nauczycieli, którzy utrzymają pracę. A w większych miastach, gminy będą mogły stworzyć szkoły ze starszymi klasami lub klasami 1-8. – wyjaśniła Katarzyna Lubnauer.  Nowoczesna jest też za tym, ze umożliwić tworzenie przy liceach szkoły podstawowej z klasami 7-8. – Na przykład z klasami dwujęzycznymi czy sportowymi. Władza centralne musi wierzyć w mądrość samorządów. Uratujmy to, co w gimnazjach było najlepsze – powiedziała Katarzyna Lubanuer.

Inne propozycje Nowoczesnej w sprawie systemu oświaty to obowiązkowa edukacja przedszkolna dla pięciolatków,  oraz indywidualizm w podejściu do ucznia. Chodzi o rozwijanie indywidualnych talentów ucznia, nie tylko akademickich, ale też muzycznych, sportowych czy plastycznych. Nowoczesna chce, by szkoła była bardziej demokratyczna, by uczeń miał większy wpływ na swoją edukację oraz odejście od sztywnego kanonu lektur ( z wyjątkami). Niezwykle ważna jest też praktyczna edukacja. - Wiedza dla życia, nie tylko do egzaminu. – wyjaśniła Lubnauer. Przez praktyczną edukację Nowoczesna rozumie: naukę języków i programowania , naukę przedmiotów przyrodniczych przez doświadczenie, dużo wiedzy praktycznej w nowoczesnych podstawach programowych, edukację seksualna i interdyscyplinarność. Ważne jest też podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela.  - Samodzielność, dobra edukacja, reforma kształcenia nauczycieli i zmiana karty nauczyciela, najlepsi muszą zarabiać najlepiej, a słabi odchodzić z zawodu. – tłumaczyła Katarzyna Lubnauer.

Według Nowoczesnej celem polskiej edukacji ma być wykształcenie młodego człowieka który jest kreatywny, ciekawy świata, posiada umiejętność wyszukiwania wiedzy, ale i jej weryfikacji, który jest komunikatywny potrafi pracować w grupie, ale potrafi być też samodzielny. I który chce się uczyć całe życie.

.Nowoczesna







--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute