Pytania do RPP o źródło wskaźnika inflacji używanego przez RPP
Oto co pisał:
(....)
Ceny nominalne są jednak wypaczone inflacją i absolutnie nie oddają rzeczywistości. Jak wiecie, inflacja CPI jest silnie zaniżana. Niestety, w Polsce nikt nie liczy rzeczywistej inflacji. Na bazie danych z NBP policzyłem przyrost waluty w obiegu, czyli M3 oraz odjąłem od niej 2,5% naturalnej deflacji wynikającej ze wzrostu produktywności.
Źródło: opracowanie własne.
Z moich obliczeń wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat ceny rosły pomiędzy 2 - 7% rocznie. Skumulowana inflacja za lata 2012 - 2016 wyniosła ok. 24%.
Wielu z Was pewnie się z tym nie zgodzi, ale co zaskakujące skumulowana wartość inflacji dość dobrze pokrywa się ze wzrostem siły nabywczej przeciętnego wynagrodzenia w relacji do cen nieruchomości.(...)
Fragment wg Trader21, Independent Trader, online @ https://independenttrader.
Od: Biuro_Prasowe_NBP
Szanowny Panie Redaktorze,
poniżej przekazujemy odpowiedź Rady Polityki Pieniężnej na Pana korespondencję:
Realizując podstawowe zobowiązania Narodowego Banku Polskiego, zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej dąży do utrzymania stabilności cen. Polityka pieniężna jest przy tym prowadzona w taki sposób, aby sprzyjać utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz stabilności systemu finansowego.
Rada dąży do zapewnienia stabilności cen, wykorzystując strategię celu inflacyjnego. W ramach tej strategii celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji – rozumianej jako procentowa roczna zmiana indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych – na poziomie 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego w średnim okresie.
Podstawowym parametrem polityki pieniężnej są stopy procentowe NBP. Rada dostosowuje je do sytuacji w gospodarce tak, aby zapewnić długookresową stabilność cen i jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność systemu finansowego. Zmiany stóp procentowych NBP wpływają na krótkoterminowe stopy procentowe na rynku międzybankowym, oprocentowanie depozytów i kredytów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także – pośrednio – rentowności obligacji skarbowych i innych aktywów w gospodarce.
W teorii przyjmuje się, że dla decyzji podmiotów gospodarczych znaczenie mają jednak przede wszystkim realne stopy procentowe, tj. stopy nominalne uwzględniające inflację. Wpływ banku centralnego na stopy realne jest dużo bardziej pośredni niż na stopy nominalne i z reguły ogranicza się do tzw. krótkiego i średniego okresu. W długim okresie realne stopy procentowe są powiązane z krańcową produktywnością kapitału w gospodarce, która z kolei zależy od fundamentalnych czynników determinujących oszczędności i inwestycje w gospodarce. Należy jednocześnie podkreślić, że w gospodarkach otwartych, co dotyczy większości współczesnych państw, w tym Polski, czynniki determinujące poziom realnych stóp procentowych mają globalny charakter. W tych warunkach podstawowym sposobem, w jaki bank centralny przyczynia się do zapewnienia efektywnej alokacji zasobów w gospodarce jest utrzymanie stabilności cen.
Z wyrazami szacunku
Biuro Prasowe
Departament Komunikacji i Promocji
tel. +48 22 185 2012
press@nbp.pl
Narodowy Bank Polski
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa
Dbamy o wartość pieniądza
Pytanie od: Adam Fularz
pytanie do Rady Polityki Pieniężnej
Jeśli stopy procentowe są zbyt niskie i źle przekazują przedsiębiorcom informacje o koszcie kapitału i jest on zbyt tani to wówczas w gospodarce rynkowej przedsiębiorcy podejmują złe i zbyt ryzykowne decyzje. Jeśli koszt kapitału wzrośnie do kosztu normalnego a nie zaniżonego to wówczas mamy do czynienia z falą bankructw.
Co Rada Polityki Pieniężnej o tym wywodzie sądzi? Czy jest on logiczny?
--
______________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
TEKSTY
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.