Kształtowanie potencjału rynku dla Przemysłu 4.0 w Polsce - komunikat MPiT

komunikat MPiT
Od: mpit.gov.pl
Data: 21 lutego 2018 13:01
Temat: Kształtowanie potencjału rynku dla Przemysłu 4.0 w Polsce - komunikat MPiT



Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej. Jakie będą jej skutki, dlaczego powinniśmy się w nią włączyć, w jaki sposób polski przemysł może wykorzystać zachodzące zmiany? To główne tematy dyskusji podczas konferencji „Kształtowanie potencjału rynku dla Przemysłu 4.0" zorganizowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Konferencja była jednym z wielu wydarzeń towarzyszących European Industry Week – cyklu spotkań w całej Europie poświęconych rozwojowi przemysłu.

- Czwarta rewolucja przemysłowa jest faktem, a Polska jako duży kraj ze znaczącym udziałem przemysłu chce aktywnie w niej uczestniczyć. Mamy ku temu ogromny potencjał. Jako rząd będziemy aktywnie wspierać naszych przedsiębiorców, byśmy mogli wspólnie stać się liderami tej rewolucji – zapowiedziała minister Jadwiga Emilewicz. Podczas konferencji zaprezentowano projekt Platformy Przemysłu Przyszłości, która ma pełnić rolę integratora i przyśpieszyć transformację polskiej gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0.  W efekcie skupionych wokół Platformy działań będzie rosnąć zdolność polskiego przemysłu do sprostania globalnej konkurencji.

Ekosystem Platformy Przemysłu Przyszłości

W nowoczesnym przemyśle przewagę konkurencyjną budują te jednostki, które ze sobą efektywnie współpracują.  W tym celu firmy łączy się w ekosystemie biznesowym wzorowanym na naturalnych sieciach. Wzajemne relacje podmiotów, wykorzystywanie wspólnych zasobów i elastyczność pozwalają na skuteczne konkurowanie z dużymi graczami na globalnym rynku. Siła firm w sieci rośnie wraz ze wzrostem liczby jej uczestników. Głównym celem Platformy będzie stworzenie na polskim rynku przemysłowym usieciowanego ekosystemu biznesowego. Przemysł przyszłości będzie zorientowany zarówno na organizację produkcji, jak i współdziałanie i współtworzenie. Dlatego też, wyzwaniem jest zapewnienie instrumentów stymulujących wzajemne interakcje, które zaowocują optymalizacją zasobów, zdolnością do realizacji bardziej skomplikowanych projektów, czy też wyraźnie większą rentownością działań firm.

Sieciowe działania

W przeprowadzeniu zmian w przedsiębiorstwach będą pomagać regionalne inicjatywy - Centra Kompetencji -   oferując wypracowane instrumenty wsparcia. Docelowo staną się one partnerami Platformy w realizacji określonych usług na rynku, takich jak warsztaty demonstracyjne i szkolenia. Centra będą oparte o istniejącą infrastrukturę i dostosowane do potrzeb lokalnego rynku w zakresie transformacji cyfrowej. W ten sposób rozwijać się będzie  popyt rynku na rozwiązania przemysłu przyszłości.

Inkubatory Przemysłu 4.0

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z trzema politechnikami: Śląską, Warszawską i Poznańską przygotowało pilotażowy projekt przygotowujący kadry dla Centrów Kompetencji i Platformy Przemysłu Przyszłości. Dzięki pilotażowi zostały opracowane narzędzia oceny dojrzałości przedsiębiorstw, które będą wspomagać proces ich transformacji. Pilotaż przygotował również uczestników do podjęcia działalności propagowania nowych rozwiązań na rynku.

- Warto podkreślić, że transformacja polskiego przemysłu, w tym szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw leży w interesie nas wszystkich. Począwszy od samych przedsiębiorstw, poprzez dostawców rozwiązań, po instytucje państwowe, którym zależy na utrzymania stabilnego wzrostu gospodarczego i dobrze płatnych miejsc prac - podsumowała minister Emilewicz.

Pozdrawiamy,

Departament Komunikacji
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa





--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute