List do redakcji: Rosja zaostrza przepisy dotyczące ochrony zwierząt [Informacja prasowa]

Redakcja otrzymała:
Od: Anna Iżyńska <media na otwarteklatki.pl>
Data: piątek, 21 grudnia 2018
Temat: [wydawnictwo:20493] Rosja zaostrza przepisy dotyczące ochrony zwierząt [Informacja prasowa]
Do: wydawnictwo na wieczorna.pl


Dzień dobry,

rosyjska Duma przyjęła ustawę, która zapewni lepszą ochronę zwierzętom, m.in. bezpańskim psom. Od tej pory nielegalne będzie zabijanie niechcianych zwierząt, które miało miejsce m.in. w trakcie mistrzostw FIFA 2018, a w całym kraju uruchomione zostaną programy sterylizacji i kastracji bezdomnych zwierząt.

(..)

Przesyłam też link do wideo zrealizowanego na potrzeby kampanii "Krwawa FIFA", pokazującego, w jaki sposób jeszcze niedawno traktowane były bezpańskie zwierzęta w Rosji: https://www.youtube.com/watch?v=WZEp9ZeJF4I

Pozdrawiam,

Anna Iżyńska

---

Anna Iżyńska

Specjalistka ds. Komunikacji Stowarzyszenia Otwarte Klatki 

(..)

Warszawa, 21 grudnia 2018 r.


Rosja zaostrza przepisy dotyczące ochrony zwierząt


Rosyjska Duma przyjęła ustawę, która zapewni lepszą ochronę zwierzętom, m.in. bezpańskim psom. Od tej pory nielegalne będzie zabijanie niechcianych zwierząt, które miało miejsce m.in. w trakcie mistrzostw FIFA 2018, a w całym kraju uruchomione zostaną programy sterylizacji i kastracji bezdomnych zwierząt.


Projekt po raz pierwszy złożony został w rosyjskim parlamencie osiem lat temu. Zgodnie z ustawą zabijanie zwierząt (poza hodowlanymi), a także znęcanie się nad nimi, będzie zakazane. Bezdomne zwierzęta będą musiały być umieszczane w schroniskach, a proces ich odłowu będzie obowiązkowo rejestrowany przez kamerę. Niedozwolone będzie również odławianie zwierząt posiadających opiekuna (np. z adresówką przy obroży).


Przyjęcie w Rosji ustawy, która obejmuje tego rodzaju ochroną bezpańskie zwierzęta, to duży krok naprzód, jeśli weźmie się pod uwagę, że jeszcze niedawno na ulicach były tam masowo zabijane psy w ramach przygotowań do mistrzostw świata w piłce nożnej  – mówi Anna Iżyńska, specjalistka ds. komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Cieszymy się też z decyzji o rozpoczęciu wdrażania programów sterylizacji i kastracji bezpańskich psów, jest to bowiem najskuteczniejsza metoda walki z bezdomnością zwierząt – dodaje.


Ustawa reguluje również powstawanie i działalność schronisk dla zwierząt, zakazując m.in. zakładania ich w mieszkaniach, a także usypiania zwierząt bez jednoznacznej diagnozy ze strony lekarza o nieuleczalnej chorobie lub schorzeniu uniemożliwiającym życie wolne od cierpienia. Schroniska będą miały ponadto obowiązek informowania o stanie zwierzęcia w ciągu trzech dni od jego przyjęcia.


Nowa ustawa musi jeszcze przejść przez dwa kolejne etapy procesu legislacyjnego, jednak obrońcy zwierząt już teraz mówią o niej jako przełomie dla milionów zwierząt w Rosji.


Nie mamy wątpliwości, że presja, jaką wywierali na Rosji obrońcy praw zwierząt wreszcie przyniosła efekty. Jest to zasługą zarówno kampanii międzynarodowych, takich jak "Krwawa FIFA", jak również pracy miejscowych organizacji, np. Animal Defenders Alliance  – podsumowuje Anna Iżyńska.


###


KONTAKT DLA MEDIÓW

 

Anna Iżyńska

Specjalistka ds. Komunikacji

Tel: +48 694 335 195

Email: media@otwarteklatki.pl  


O Stowarzyszeniu Otwarte Klatki
Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Otwarte Klatki mają również zagraniczne oddziały na Litwie, Ukrainie, w Estonii i Wielkiej Brytanii, znane pod szyldem Open Cages. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami z całego świata, w ramach koalicji Fur Free Alliance i Open Wing Alliance.






Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest




Otwarte Klatk| Open Cages


Celem Stowarzyszenia Otwarte Klatki jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. | Our goal is to prevent the suffering of animals through the introduction of systemic social change, documenting the conditions of factory farming and education to promote positive attitudes toward animals.

» Pomóż | Donate

KRS: 0000444120



Zostaliśmy nagrodzeni tytułem:
We have been awarded:

--
Merkuriusz Polski- treści i wieści od 3 stycznia 1661 AD
---



--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute