30.7.2019: komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów
Redakcja serwisu otrzymała:
Od: cirpress cirpress <cirpress na serw. kprm.gov.pl>
Data: wtorek, 30 lipca 2019
Temat: komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów
D
Warszawa, 30 lipca 2019 r.
RADA MINISTRÓW
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła:
- projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.
- dokument: „System EU ETS po 2020 r. – rekomendacje".
***
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Usprawnione zostanie wydawanie środków finansowych w ramach wsparcia bezpośredniego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Najważniejsze rozwiązania
· Uproszczenie i ujednolicenie zasad stosowania zaliczek dla płatności bezpośrednich i działań obszarowych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. Zmiany zwiększą stabilność prowadzenia działalności rolniczej i będą korzystne dla rolników, także tych prowadzących działalność ekologiczną.
· Rozszerzenie na wszystkie grunty państwowe wymagania posiadania tytułu prawnego do działek rolnych zgłaszanych do płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW 2014-2020. Zmiana ta ma przeciwdziałać zjawisku ubiegania się o płatności do gruntów użytkowanych nielegalnie.
· Rozszerzenie katalogu przypadków umożliwiających małżonkom
i współposiadaczom gospodarstw rolnych, nadawanie odrębnych numerów identyfikacyjnych. Rozwiązanie to umożliwi uzyskanie wpisu do ewidencji producentów (prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) oraz nadanie numeru identyfikacyjnego osobom pozostającym
w związku małżeńskim oraz współposiadaczom gospodarstw rolnych, którzy zamierzają skorzystać z mechanizmów administrowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego lub są posiadaczami zwierząt.
· Uproszczenie zasad funkcjonowania dotyczących uczestników funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Dzięki temu nie trzeba będzie posiadać numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w ustawie o krajowym systemie ewidencji,
i podawać go w składanych deklaracjach.
· Dostosowanie przepisów do wymagań dotyczących studiów podyplomowych, (określonych w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) oraz skrócenie okresu doświadczenia w pracy doradczej, niezbędnego do uzyskania wpisu na listy doradców rolniczych, rolnośrodowiskowych i leśnych – z 1 roku do 6 miesięcy. Oznacza to ułatwienie dostępu do wpisu na listę doradców rolniczych, rolnośrodowiskowych i leśnych, czyli zwiększenie osób świadczących tego typu usługi.
Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 października 2019 r.
***
Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem „System EU ETS po 2020 r. – rekomendacje", przedłożonym przez ministra środowiska.
W dokumencie zaproponowano następujące rekomendacje dotyczące funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS), od 2021 r.
· Jeśli chodzi podział puli aukcyjnej przypadającej Polsce w kolejnym okresie rozliczeniowym i możliwość skorzystania z przewidzianych w unijnej dyrektywie mechanizmów: zrezygnowanie z derogacji dla energetyki, sprzedaż całej puli aukcyjnej dostępnej dla Polski na aukcjach i przeznaczenie dochodów ze sprzedaży 275 mln uprawnień do emisji na zasilenie krajowego funduszu celowego na modernizację sektora energetycznego, za który odpowiedzialny jest minister energii.
· W latach 2020-2021 sprzedaż na aukcjach uprawnień do emisji niewykorzystanych (w ramach art. 10c dyrektywy EU ETS) w obecnym okresie rozliczeniowym. Szacunkowo jest to 60-70 mln uprawnień do emisji. Uzyskane w ten sposób pieniądze będą dochodami budżetu państwa, w tym środki ze sprzedaży 30 mln uprawnień zostaną przeznaczone na inwestycje
w sektorze energetycznym.
· Część puli bazowej Funduszu Modernizacyjnego – w wysokości 57,5 mln uprawnień – powinna być przeznaczona dla podmiotów z sektora energetycznego.
· Pozostała część puli bazowej Funduszu Modernizacyjnego powinna być przeznaczona na realizację programów przeznaczonych szerszemu gronu odbiorców, nie tylko z sektora energetycznego.
· Biorąc pod uwagę kierunek polityki klimatyczno-energetycznej UE, środki powinny zostać przeznaczone przede wszystkim na inwestycje mające na celu realizację Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030,
w szczególności:
ü energetykę jądrową,
ü modernizację jednostek wytwórczych w sektorze energetycznym,
ü rozwój sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, w tym ciepłowniczych,
ü poprawę efektywności energetycznej, w tym w budownictwie,
ü OZE wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym budowle piętrzące umożliwiające instalację elektrowni,
ü wodnych,
ü ograniczanie emisji z transportu, w tym elektromobilność,
ü magazynowanie energii,
ü rozwój wykorzystania paliw wodorowych,
ü zwiększenie połączeń międzysystemowych między państwami UE,
ü działania zapewniające sprawiedliwą transformację.
· Określenie ostatecznych kierunków wsparcia powinno uwzględniać konieczność zapewnienia ciągłej i stabilnej absorpcji środków z Funduszu Modernizacyjnego podczas całego okresu jego funkcjonowania.
· W 2023 r. należy przeprowadzić przegląd funkcjonowania mechanizmów
i absorpcji środków, w szczególności pod kątem wprowadzenia ewentualnych zmian w finansowanych programach.
· Za obsługę projektów finansowanych ze środków Funduszu Modernizacyjnego ma być odpowiedzialny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej.
Centrum Informacyjne Rządu
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa |
|
--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.