Strategia Karpacka coraz bliżej [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Szanowni Państwo,

w Krasiczynie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Karpackiej Rady Wykonawczej, która ma ułatwić spójne i efektywne prowadzenie dalszych prac nad Strategią Karpacką. Posiedzeniu przewodniczyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Dziś, wspólnie stawiamy ważny krok naprzód – inaugurujemy prace Karpackiej Rady Wykonawczej. Liczę, że to spotkanie rozpocznie nowy, aktywny rozdział naszej współpracy – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynek otwierając pierwsze posiedzenie rady.

Wspólnie dla Strategii Karpackiej

Karpacka Rada Wykonawcza (Carpathian Executive Board) złożona jest z przedstawicieli właściwych ministerstw dla wymiaru makro-regionalnego. To sygnatariusze deklaracji podpisanej w Krynicy w 2018 roku (Polska, Węgry, Ukraina i Słowacja). Dodatkowo do udziału w pracach Rady zapraszane są inne kraje karpackie, mające status obserwatora. Celem Karpackiej Rady Wykonawczej jest planowanie dalszych działań zmierzających do przyjęcia piątej strategii makroregionalnej UE.

Na posiedzeniu inauguracyjnym przedstawiono cztery główne zadania Rady. Pierwszą i najważniejszą omawianą kwestią było rozpoczęcie formalnego procesu, to znaczy przeprowadzenie dyskusji w ramach Rady do Spraw Ogólnych UE o potrzebie unijnej Strategii Karpackiej oraz uruchomienie prac Komisji Europejskiej w tym zakresie. Drugim istotnym zadaniem, które stawia sobie za cel Karpacka Rada Wykonawcza jest zachęcenie pozostałych państw karpackich do udziału w staraniach nad powołaniem Strategii Karpackiej. Kolejnym filarem działalności Rady jest przygotowanie merytoryczne i organizacyjne do wdrażania strategii makroregionalnej. Wśród poruszanych na posiedzeniu tematów znalazła się również kwestia poszukiwania źródeł finansowania zamierzeń strategii.

Minister funduszy i polityki regionalnej zaproponowała,  aby spotkania Karpackiej Rady Wykonawczej odbywały się 2-3 raz w roku. Raz, w gronie ministrów, aby odbierać i wyznaczać kierunki dalszych prac oraz 1-2 razy w roku w gronie eksperckim.

Korzyści dla regionu Karpat

Strategia Karpacka wzmocnieni konkurencyjność  i atrakcyjność regionu, jak również ograniczy odpływ mieszkańców poprzez podniesienie jakości życia na obszarze Karpat. Dzięki Strategii Karpackiej stworzone zostaną trwałe ramy współpracy krajów i regionów, umożliwiające osiąganie efektu synergii dla dynamicznego i zrównoważonego rozwoju tego obszaru. Wspólne inwestycje infrastrukturalne (np. Via Carpathia) umożliwią poprawę komunikacji wewnątrz regionów karpackich, jak i zwiększą ich dostępność zewnętrzną. Strategia Karpacka może także znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na wschodniej granicy UE i jej stabilizacji.



Pozdrawiamy
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail:
media@mfipr.gov.pl
gov.pl/fundusze-regiony

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute