Ogromny apetyt przedsiębiorców na pożyczki z Programu Inteligentny Rozwój. Będzie dokładka [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Ponad 500 mln zł w prawie tysiącu wniosków - tak wygląda sytuacja po niespełna 2 tygodniach naboru wniosków o pożyczkę z funduszy europejskich dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Pierwsze pieniądze zostały już wypłacone. W odpowiedzi na potrzeby biznesu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu na pożyczki o 150 milionów złotych.
Wszyscy pośrednicy finansowi, którzy mają umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchomili i w części zakończyli już nabory wniosków o pożyczki. Do piątku 15 maja złożonych zostało 947 wniosków o wsparcie na kwotę nieco ponad 500 milionów złotych. Pieniądze z pierwszej pożyczki – 95 tysięcy złotych – trafiły już na konto firmy. Teraz pośrednicy finansowi muszą szybko ocenić przyjęte wnioski, bo od tego zależy, kiedy mogą otrzymać nową pulę środków.
„Zainteresowanie przewyższyło dotychczasowy budżet. Dlatego na wniosek BGK zdecydowaliśmy się zwiększyć go o 150 milionów złotych. Pożyczki okazały się hitem. Jeśli będzie taka potrzeba, nie jest to nasze ostatnie słowo" – tłumaczy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Aneks do umowy zwiększający pulę środków na to działanie jest już podpisany przez MFiPR oraz BGK.
„Pośrednicy otrzymają dodatkowe fundusze, ale muszą przedtem ocenić pozytywnie co najmniej połowę złożonych wniosków. Zależy nam na tym, żeby przedsiębiorcy szybko otrzymali decyzję dotyczącą przyznania pożyczki, a potem pieniądze na konto. Pożyczka, którą oferujemy, to pomoc uszyta dla biznesu" – mówi minister Jarosińska-Jedynak.
Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Pożyczki są udzielane z dotacją, która spłaca całość oprocentowania – firma spłaca tylko otrzymany kapitał, brak jest opłat i prowizji za ich udzielenie oraz obsługę, a spłata może być rozłożona nawet na 6 lat. O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.
„Zainteresowanie programem świadczy z jednej strony o bardzo dużej potrzebie finansowania płynnościowego w sektorze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, z drugiej – o bardzo atrakcyjnej ofercie. Przypomnę, pożyczki płynnościowe to dla firm zerowe oprocentowanie, długi okres finansowania, również długi okres karencji" – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.
Więcej informacji o pożyczkach oraz lista pośredników (wraz z aktualną informacją o naborach) znajduje się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego - https://www.bgk.pl/pakietpomocy/pozyczki-plynnosciowe-poir/
Pozdrawiam
Zbigniew Przybysz
+ 608 525 514
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.