Rząd odpowiada na pytania o Roundup

Redakcja serwisu otrzymała :

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: <Dariusz.Maminsk na s. minrol.gov.pl>
Data: poniedziałek, 8 marca 2021
Temat: Roundup
Do: adam.fularz na s. wieczorna.pl


Szanowny Panie Redaktorze!

 

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1 z późn. zm.) do obrotu mogą być dopuszczone tylko te środki ochrony roślin, które zawierają substancje czynne zatwierdzone do stosowania w środkach ochrony roślin przez Komisję Europejską, a także przy prawidłowym stosowaniu, zgodnie z ich przeznaczeniem, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska. Zarówno zatwierdzone substancje czynne jak i dopuszczane do obrotu środki ochrony roślin podlegają w procedurze rejestracji ocenie naukowo-technicznej obejmującej szereg badań i analiz z zakresu oddziaływania na zdrowie człowieka.

Substancja czynna glifosat zawarta w środkach ochrony roślin występujących m.in. pod nazwą handlową „Roundup" jest substancją zatwierdzoną przez Komisję Europejską do stosowania w środkach ochrony roślin, której termin zatwierdzenia został przedłużony do 15 grudnia 2022 r., zgodnie
z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 2017/2324 w sprawie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat, zgodnie z  rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz. Urz. UE L 333 z 15.12.2017 str. 10). Opinia Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów wykluczyła podnoszone zastrzeżenia co do działania rakotwórczego tej substancji czynnej. W związku
z powyższym możliwe jest utrzymanie i wydawanie w państwach członkowskich nowych zezwoleń dla środków ochrony roślin zawierających glifosat.

Uprzejmie informuję, że budzący największe wątpliwości naukowe składnik środków ochrony roślin zawierających glifosat tj. polietoksylowana amina łojowa (POE) została wycofana z preparatów dostępnych na rynku europejskim. Ponadto, do etykiet herbicydów z tą substancją czynną wprowadzono, tam gdzie ma to zastosowanie, zakaz stosowania na terenach publicznie dostępnych tj. w parkach i ogrodach publicznych, na terenach sportowych, rekreacyjnych, szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek opieki zdrowotnej oraz zmodyfikowano zapisy odnośnie zastosowań przedzbiorczych.

Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu na terytorium RP znajdują się 93 preparaty zawierające w swoim składzie glifosat. Na stronach internetowych urzędów właściwych ds. rejestracji środków ochrony roślin innych państw członkowskich również znajdują się preparaty zawierające w swoim składzie substancję czynną glifosat. Należy podkreślić, że każdy z tych środków podlegał ocenie bezpieczeństwa jego użycia i określone zostały dla niego warunki bezpiecznego  stosowania (uprawy, terminy, liczba zabiegów, dawki, metodę stosowania, okresy karencji itd.). Etykiety stosowania środków dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa pod linkiem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/etykiety-srodkow-ochrony-roslin.

Obecnie zezwolenia na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin zawierających jako substancję czynną glifosat podlegają procesowi przeglądu pod kątem spełniania warunków zatwierdzenia tej substancji określonych w ww. rozporządzeniu nr 2017/2324.  

Jednocześnie zwracam uwagę, że substancja glifosat podlega na forum europejskim ponownej ocenie w celu ewentualnego zatwierdzenia do stosowania w środkach ochrony roślin. Jeżeli ocena ta wykaże zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska zostaną podjęte działania mające na celu ograniczenie stosowania lub wycofanie tej substancji z palety środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na terytorium RP. 

 

Z poważaniem

Dariusz Mamiński

 

Główny Specjalista

Wydział Obsługi Medialnej

Departament Komunikacji i Promocji

 

 

 

e-mail: dariusz.maminski(..)

tel.: +48 22 623 28 28

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

 

 

 

gov.pl/rolnictwo

@MRiRW

@MRiRW_GOV_PL

@ministertswo_rolnictwa

                                                                                 

 (..)




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute