List: Jak z opłatami za wodę dla celów rolniczych w Polsce?
Otrzymałem list w odpowiedzi na opis sytuacji z gminy Lubrza gdzie rolnicy odpompowali wodę z jeziora Niesłysz tak że pomosty zostały na plażach z dala od obecnego lustra. :
Szanowny Panie Redaktorze!
Poniżej przedstawiam informacje MRiRW na interesujący Pana temat.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że rolnicy korzystają z zasobów wodnych zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne1). Powyższa ustawa wprowadziła politykę cenową za pobór wody, służącą m.in. do efektywnego korzystania z wody oraz zróżnicowane stawki opłat w zależności od rodzaju zasobów oraz branż, w których jest wykorzystywana.
Zgodnie z ustawą można wyróżnić trzy rodzaje korzystania z wód: powszechne (zaspokajanie potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych), zwykłe (zaspokojenie potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego poprzez pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę) oraz szczególne (obejmujące m.in. korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw). Za zwykłe korzystanie z wód organ nie pobiera opłaty.
Opłaty ponoszone są natomiast za usługi wodne, w tym m.in. za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych.
W przypadku ponoszenia opłat za usługi wodne obowiązują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne2), gdzie określono m.in. opłaty zmienne za pobór wód do celów rolniczych lub leśnych za pobór wód podziemnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw, pobieranych za pomocą urządzeń pompowych - 0,05 zł za 1 m3pobranych wód podziemnych.
Odnosząc się natomiast do kwestii poziomu wody w jeziorze Niesłysz informujemy, że nie ma udowodnionego wpływu rolnictwa na obniżenie lustra wody.
Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że za sprawy związane z gospodarką wodną odpowiada minister właściwy do spraw gospodarki wodnej. W celu uzyskania szczegółowych informacji w powyższym zakresie należy skontaktować się z Ministerstwem Infrastruktury.
Z poważaniem
Dariusz Mamiński radca Wydział Obsługi Medialnej |
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.