W powiecie piaseczyńskim powstało kolejne Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

W Tarczynie powstało Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) dla dzieci i młodzieży. To druga, po Piasecznie, taka placówka w tym powiecie, która otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich. W uroczystym otwarciu Centrum uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki i minister Grzegorz Puda.

-  Zaburzenia psychiczne niestety coraz częściej dotykają  również dzieci. Co piąty nastolatek doświadcza zaburzeń psychicznych lub behawioralnych. Ponad połowa z nich zaburzeń zaczyna się w okresie dojrzewania. Dla naszego rządu bardzo ważna jest ochrona zdrowia i bezpieczeństwa obywateli. Otwierane dzisiaj Centrum to miejsce, w którym młodzi ludzie doświadczający kryzysu psychicznego otrzymają kompleksowe wsparcie. Na pomoc będą mogły liczyć nie tylko dzieci, ale co równie istotne, także ich otoczenie - rodzina, grupa rówieśnicza i szkoła  – mówił minister Grzegorz Puda.

Działalność ośrodka wpisuje się w reformę systemu psychiatrii dziecięcej, która polega na odejściu od izolacji w oddziałach szpitalnych na rzecz zdrowienia w środowisku życia pacjenta. Istotą projektu jest pomoc młodym osobom z problemami psychicznymi, nie tylko ambulatoryjna, czyli w przychodni, ale też w miejscu zamieszkania i szkole.

- W Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarczynie będzie można uzyskać szybką i profesjonalną pomoc psychologiczną. Co ważne, Centrum jest gotowe nieść pomoc nie tylko mieszkańcom powiatu, ale i osobom potrzebującym z Ukrainy. Dzieci, które trafiły do Polski w ostatnim czasie doświadczyły traumy i stresu. Wiele z nich potrzebuje pomocy psychologicznej i tutaj ją otrzyma – dodał minister.

To kolejne Centrum, które powstało z inicjatywy i w ramach modelu wypracowanego przez naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uniwersytet jest beneficjentem dofinansowanego projektu, a jego partnerami są powiat piaseczyński, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć. Wartość całkowita inicjatywy to 24 miliony złotych, w tym 23,4 miliona złotych to dofinansowanie UE z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Istotnym elementem projektu jest również prowadzenie działań z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego, polegającej głównie na organizacji warsztatów i szkoleń dla uczniów, rodziców a także dla nauczycieli, specjalistów szkolnych oraz przedstawicieli innych służb, np. pracowników opieki społecznej, lekarzy czy strażników miejskich.

Ważnym elementem działania ŚCZP jest również stworzenie lokalnej sieci koordynacji działań na rzecz zdrowia psychicznego. Przedstawiciele beneficjenta i partnerów tworzą tzw. zespół koordynacji międzyinstytucjonalnej, który planuje włączenie do współpracy ponad 200 lokalnych instytucji.

Dużą zaletą Centrum jest jego szybkość działania. Po otrzymaniu zgłoszenia na infolinię, pierwsza wizyta specjalisty (zazwyczaj domowa) odbywa się w ciągu 72 h.

Fundusze Europejskie wspierają inicjatywy na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Z Programu Wiedza Edukacja Rozwój finansowanych jest kilkanaście projektów o łącznej wartości około  170,5 miliona złotych, które testują model wsparcia środowiskowego osób zdrowiejących. Jedno z takich rozwiązań – Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży – stało się już standardem środowiskowej opieki psychiatrycznej i będzie wykorzystywane przez kolejne placówki.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute