MFiPR: Wiceminister Marcin Horała na posiedzeniu polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej
Szanowni Państwo,
Wiceminister Marcin Horała na posiedzeniu polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej
Informacja prasowa, 22 września 2022 r.
Współpraca w dziedzinie transportu i infrastruktury ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy sieci Kolei Dużych Prędkości – to jeden z głównych tematów poruszonych na posiedzeniu polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej, które odbyło się w Rzeszowie. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
- Spółka CPK jako jedyna w Polsce inwestuje w rozwój sieci Kolei Dużych Prędkości. Jesteśmy odpowiedzialni za realizację ambitnego Programu Kolejowego, który przewiduje budowę prawie 2000 km nowych linii kolejowych, w większości w parametrach KDP. Dlatego popieramy pomysł budowy takiej linii na odcinku Warszawa-Kijów. Oprócz trasy biegnącej przez Jagodzin, chcemy też zaproponować drugie połączenie KDP Polska-Ukraina. Spółka CPK planuje budowę trasy kolejowej Trawniki – Zamość – Bełżec. Po stronie ukraińskiej taka linia mogłaby zostać przedłużona do Lwowa i Kijowa - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
- Proponowane przez nas połączenie do Lwowa można byłoby również przedłużyć na wschód od Karpat aż do portów czarnomorskich Ukrainy i Rumunii. Byłoby to najkrótsze geograficznie połączenie między Morzem Czarnym i Bałtyckim, które zapewniłoby alternatywne trasy transportu w przypadku blokady Morza Czarnego - dodał wiceszef MFiPR.
W lipcu 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała też przedłużenie Europejskich Korytarzy Transportowych na Ukrainę. W tym kontekście polski rząd sugeruje modyfikację przebiegu korytarza „Morze Bałtyckie - Morze Czarne - Morze Egejskie” w taki sposób, który uwzględniałby realizowaną przez CPK linię KDP z Lublina do Lwowa i dalej na południe do Rumunii.
- Jesteśmy gotowi do współpracy ze stroną ukraińską w tej sprawie i do wspólnego działania na rzecz zmiany przebiegu Europejskich Korytarzy Transportowych. Uwzględnienie proponowanej linii w przebiegu korytarzy otworzyłoby drogę do pozyskania środków unijnych na jej budowę po obu stronach naszej granicy – podkreślił Marcin Horała.
Strona polska zaoferowała też swoim partnerom z Ukrainy skorzystanie z naszych standardów technicznych KDP oraz wsparcie w ich implementacji.
Pozdrawiamy
DEPARTAMENT KOMUNIKACJI I PROMOCJI FUNDUSZY EUROPEJSKICH
MINISTERSTWO FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ
ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
tel.: +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.