MFiPR: Rusza przebudowa dworca w Czechowicach-Dziedzicach

Szanowni Państwo,

Informacja prasowa, 14 października 2022 r.

Rusza przebudowa dworca w Czechowicach-Dziedzicach

Przywrócenie historycznego wyglądu elewacji, odbudowa wiaty peronowej, stworzenie komfortowej strefy obsługi pasażerów oraz nowe zagospodarowanie przestrzeni – to główne cele przebudowy dworca Czechowice-Dziedzice. PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca.

Niebawem rozpoczną się prace budowlane, które całkowicie odmienią wygląd wybudowanego w latach 1853-1855, a następnie przebudowanego na początku XX wieku, dworca. Budynek przejdzie prawdziwą „rewolucję”, dzięki której przywrócony zostanie historyczny wygląd jego elewacji. Przejdzie ona kompleksową renowację zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. Odtworzone zostaną na niej historyczne detale architektoniczne. Wśród nich są boniowania w części parterowej dworca, a także secesyjny detal w wyższych partiach elewacji. Planowana jest również rekonstrukcję attyk wieńczących szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historycznej wiaty peronowej. Renowację przejdzie też płaskorzeźba przedstawiająca „kolejową ośkę” (symbol kolei) nad wejściem głównym. Nowym akcentami, aczkolwiek stylizowanymi na historyczne, będą lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Na fasadach od strony miasta i peronów pojawią się podświetlane napisy z nazwą dworca i logotypy PKP S.A. Elewacja zostanie pomalowana na kolor piaskowy z detalami w odcieniach beży. Natomiast dach budynku będzie pokryty blachą tytanowo-cynkową.

Miejsce obsługi podróżnych zlokalizowane będzie w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni o powierzchni przeszło 150 m kw. Będzie to komfortowa, klimatyzowana przestrzeń łącząca historyczny wystrój z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Renowacji zostaną poddane także zabytkowa, terakotowa posadzka oraz strop kasetonowo-belkowy. Nowymi elementami wystroju wnętrza będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz niewielki lokal dla najemców komercyjnych. Znaczną część przestrzeni w budynku wynajął samorząd lokalny. Na dworcu, po przebudowie, otworzy on Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Muzeum, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym.

Jestem przekonany, że po zakończeniu modernizacji dworzec w Czechowicach-Dziedzicach stanie się wizytówką miasta, a także dowodem na to jak pozytywnie zmienia się polska kolej. Będzie to jednocześnie budynek posiadający wysokie walory historyczne, ale i nowoczesny, przyjazny podróżnym i środowisku – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Zmodernizowany dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach to wspaniałe połączenie historii
z nowoczesnością. Dzięki modernizacji dworzec odzyska walory architektoniczne, stanie się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym i przystosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych. Działania polskiego rządu zapewniają mieszkańcom dostęp do komfortowej i proekologicznej infrastruktury. Pasażerowie i mieszkańcy z pewnością docenią zmiany i z chęcią będą korzystać z dworca kolejowego, który zapewniają wysoki poziom jakości obsługi. Zmodernizowane i nowoczesne dworce staja się atutem kolei, a dworzec zapewnia bezpieczeństwo pasażerom
– mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. – Jest to inwestycja, na którą mieszkańcy czekali przez ostatnie dziesięciolecia, tym bardziej odczuwam ogromną radość, że jesteśmy tak blisko realizacji tego zadania – dodał minister Grzegorz Puda.

– Podpisanie umowy na przebudowę dworca w Czechowicach-Dziedzicach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu bielskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją po województwie śląskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki rozpoczętej właśnie inwestycji dworzec w Czechowicach-Dziedzicach nie tylko odzyska swoją dawną świetność i historyczny wygląd, ale stanie się również obiektem nowoczesnym, ekologicznym i komfortowym. Cieszy również dobra współpraca z samorządem, który po przebudowie na dworcu otworzy Muzeum i Ośrodek Pomocy Społecznej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Z przyjemnością odnotowujemy rozpoczęcie modernizacji budynku dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Inwestycja ta jest komplementarna do trwającej, współfinansowanej przez UE inwestycji w infrastrukturę kolejową. CEF wspiera modernizację głównych linii pasażerskich (E30 i E65) na odcinku Most Wisła – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg; jest to część Europejskiego Korytarza Bałtyk – Adriatyk przebiegającego przez terytorium Polski. W ostatnim czasie Komisja Europejska przyznała kolejne środki CEF wspierające modernizację kolejnych odcinków: Będzin – Piotrowice i Tychy – Most Wisła. Dzięki środkom CEF transport staje się bardziej ekologiczny, a czas, komfort i bezpieczeństwo podróżowania koleją ulegną znacznej poprawie – powiedział Morten Jensen, dyrektor wydziału w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).

Przebudowa dworca to jednak nie tylko poprawa jego estetyki i nowe zagospodarowanie wnętrz. Budynek zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Planuje się likwidację barier architektonicznych, a także wprowadzenie szeregu usprawnień,. m.in. oznaczeń w alfabecie Braille’a, map dotykowych dworca, ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wind.

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Oprócz montażu energooszczędnego oświetlenia na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne. Rocznie wytworzą one prawie 28 tysięcy kWh „zielonej energii”. Z kolei m.in. poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż kurtyn powietrznych oraz ocieplenie obiektu od wewnątrz zminimalizowane zostaną straty ciepła. Wykorzystana zostanie również deszczówka, która będzie magazynowa w specjalnym zbiorniku i po oczyszczeniu wykorzystywana jako woda szara do spłukiwania toalet. Dworzec zostanie wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), nadzorujący pracę urządzeń i instalacji, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Nowością w pobliżu zachodniego skrzydła dworca w Czechowicach-Dziedzicach będzie wiata rowerowa. Pomieści ono około 12 jednośladów. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku planowana jest również wymiana nawierzchni chodników, a także wykonanie nowych miejsc postojowych dla samochodów elektrycznych i osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa dworca w Czechowicach-Dziedzicach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmuje modernizację blisko 200 dworców w całej Polsce. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Jej wartość to 47,3 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową opracowała pracownia GPVT s.c. z Poznania, a wykonawcą robót budowalnych – Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Planowany termin otwarcia dla podróżnych po przebudowie to wiosna 2024 roku.

Poniżej link do zdjęć

https://drive.google.com/drive/folders/1f0imhZazpiAC4XaJo5RFzSalZkYzKHke?usp=sharing

Pozdrawiamy

DEPARTAMENT KOMUNIKACJI I PROMOCJI FUNDUSZY EUROPEJSKICH

MINISTERSTWO FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ

ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

tel.: +48 22 273 85 11

e-mail: media@mfipr.gov.pl

www.gov.pl/fundusze-regiony

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

 

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute