Pierwsze posiedzenie Podkomitetu ds. wymiaru terytorialnego [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Zwiększenie spójności rozwoju kraju, wzrost konkurencyjności regionów oraz wzmacnianie kompetencji administracji samorządowej to główne cele Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR 2030). Dzisiaj, z udziałem wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, odbyło się pierwsze posiedzenie Podkomitetu ds. wymiaru terytorialnego, którego celem jest realizacja postanowień KSRR 2030.

- Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 kładzie nacisk na zrównoważony rozwój całego kraju. Chcemy wzmacniać konkurencyjność wszystkich regionów, miast i obszarów wiejskich – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając posiedzenie.

Podkomitet ds. wymiaru terytorialnego będzie pełnił rolę szerokiego forum dyskusji i współpracy administracji krajowej z samorządami województw dla wypracowywania kluczowych decyzji dotyczących polityk sektorowych i polityki regionalnej.

KSRR 2030  identyfikuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd, samorządy województw, samorządy powiatowe i gminne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę.

Podstawą KSRR 2030 jest lepsze rozpoznanie cech poszczególnych obszarów kraju, ich zasobów, wyzwań i barier rozwojowych. Będzie przekładać się to na większe różnicowanie interwencji, dostosowanej do problemów i potencjałów poszczególnych obszarów.

Tematami dyskusji w ramach pierwszego posiedzenia Podkomitetu były kwestie związane z wnioskami i rekomendacjami dla polityk publicznych, które poruszone są w raportach: „Roczny raport regionalny 2021” oraz w raporcie OECD „Powiązania miejsko-wiejskie w Polsce”. Istotnym tematem posiedzenia była również dyskusja na temat mechanizmów i instrumentów wsparcia Obszarów Strategicznej Interwencji.

- Chcemy wspólnie wypracować rozwiązania, które pomogą wzmocnić wymiar terytorialny polityki rozwoju, a tym samym poprawią jej skuteczność i efektywność. Dobra współpraca na wszystkich poziomach zarządzania przyczyni się do zapewnienia większej spójności rozwojowej Polski – dodała wiceminister.

Prace Podkomitetu i ich rezultaty posłużą wypracowaniu rekomendacji w zakresie wzmacniania wymiaru terytorialnego polityk publicznych oraz strategii rozwoju, jak również przygotowaniu wkładu merytorycznego do programu polskiej prezydencji w Radzie UE (w pierwszej połowie 2025 r.), szczególnie w odniesieniu do europejskiego wymiaru polityki regionalnej.

 

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute