Finał Starań o Koncesję Nadawczą przez Radiotelewizję
Radiotelewizja, prowadzona przez wydawnictwo "Wieczorna.pl" sp. z o.o., od dłuższego czasu starała się o uzyskanie koncesji telewizyjnej na nadawanie naziemne sygnału telewizji ogólnopolskiej. Proces ten napotkał na znaczące przeszkody, skutkujące rozpoczęciem postępowania sądowego o sygnaturze VI SA/Wa 3983/14 przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
W grudniu 2012 roku "Wieczorna.pl" sp. z o.o. ubiegała się o koncesję w trybie konkursu na zagospodarowanie częstotliwości ogłoszonego przez Przewodniczącego KRRiT. Wnioskodawca nie otrzymał jednak częstotliwości, którą przyznano konkurentowi - stacji Tv Trwam. Mimo to, Radiotelewizja nie ustawała w staraniach i apelowała o wsparcie swoich działań.
"Wieczorna.pl" sp. z o.o. złożyła wniosek do KRRiT z prośbą o umożliwienie testowego nadawania sygnału na częstotliwości MUX-1, argumentując, że konkurent wykorzystuje ją jedynie częściowo. Firma wskazała na możliwość przygotowania programu testowego, który mógłby zastąpić puste luki w sygnale stacji Tv Trwam. Jednak te starania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Konflikt został przeniesiony na salę sądową, gdzie "Wieczorna.pl" sp. z o.o. zdecydowała się wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwestionując decyzje KRRiT. W skardze wnioskodawca wyraził niezadowolenie z warunków konkursu, które jego zdaniem były dyskryminujące i nie pozwalały na uczciwą konkurencję.
Radiotelewizja, opisana jako ambitna stacja artystyczna, chciała dać szansę zaistnienia różnym wyznaniom i oferować treści wideo na częstotliwości, na którą rozpisano konkurs koncesyjny. Wydawnictwo zaznaczało, że w teorii Polska jest krajem wielowyznaniowym i oczekiwało, że nie będzie dyskryminowane na tle wyznaniowym.
Mimo przeciwności, "Wieczorna.pl" sp. z o.o. nadal wyrażała zainteresowanie możliwością nadawania i podkreślała, że model biznesowy sprawdzający się w innych krajach, mógłby również znaleźć zastosowanie w Polsce. Firma wskazywała również na trudności związane z pozyskaniem środków na projekty artystyczne, co było dodatkowym argumentem na rzecz konieczności przyznania koncesji.
Skarga kasacyjna przedstawiona Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu stanowiła próbę obrony praw wydawnictwa do uczciwej konkurencji oraz wyrażenie sprzeciwu wobec warunków konkursu, które "Wieczorna.pl" sp. z o.o. oceniała jako niesprawiedliwe. Rozstrzygnięcie tej sprawy może mieć znaczący wpływ na przyszłość Radiotelewizji oraz na zasady przyznawania koncesji nadawczych w Polsce.
Opr.SztIntelig.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.