komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów
Warszawa, 18 października 2016 r.
RADA MINISTRÓW
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął sprawozdanie z działalności Zespołu do spraw przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Ponadto zaakceptowano:
- projekt ustawy Prawo wodne z poprawkami;
- projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej;
- projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw.
* * * * *
Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie z działalności Zespołu do spraw przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, przedłożone przez ministra, członka Rady Ministrów.
Zorganizowane w Polsce Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) zakończyły się sukcesem. Polska zapewniła pełne bezpieczeństwo uczestnikom tej wyjątkowej uroczystości oraz zaprezentowała się jako kraj nowoczesny, mający istotny wkład w historię cywilizacji europejskiej i chrześcijańskiej, a nade wszystko przyjazny i gościnny. Takie wnioski płyną ze sprawozdania z działalności Zespołu do spraw przygotowania wizyty papieża Franciszka w Polsce, który pracował pod przewodnictwem minister Beaty Kempy oraz z podsumowania ze wsparcia organizacji ŚDM, realizowanego przy udziale Pawła Majewskiego, pełnomocnika rządu ds. przygotowania Światowych Dni Młodzieży.
Spotkania Zespołu stanowiły forum m.in. raportowania o stanie przygotowań i współpracy między podmiotami, także innymi niż członkowie Zespołu, współpracy międzyresortowej oraz wymiany doświadczeń, diagnozowania problemów i ich rozwiązywania, a także realizacji zadań. Wymiernym efektem prac zespołu była poprawa bezpieczeństwa w miejscu głównych uroczystości – przy pomocy ekspertów rządowych oraz wojska i innych służb organizator zwiększył szerokość wyjść ewakuacyjnych z 80 do 350 m, tj. ponad czterokrotnie, co umożliwiłoby ewakuację 1,5 mln wiernych do strefy bezpieczeństwa w ciągu godziny, a przy zachowaniu stanu wyjściowego zajęłoby to 8 godzin.
Minister Beata Kempa powołała również dwie grupy robocze (ds. bezpieczeństwa i ekspercką) – przedstawiły one rozwiązania, które przyczyniły się do zmiany procedur i poprawy działania organów państwa w kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ŚDM.
Wzorowe przygotowanie tak skomplikowanego logistycznie i organizacyjnie wydarzenia zapewniło przede wszystkim osobiste zaangażowanie premier Beaty Szydło i pełne zaangażowanie ministrów wraz z podległymi służbami. Szczególnie należy podkreślić wkład: Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, dyplomacji i służb konsularnych oraz służb medycznych, a także kolejarzy i samorządów.
Ze sprawozdania wynika, że na szczególną uwagę zasługiwały dwie inicjatywy:
- Most powietrzny – zapewnienie bezpieczeństwa medycznego ŚDM
Była to unikalna procedura – stworzona po raz pierwszy w historii Polski – dotycząca planowania i organizacji opieki zdrowotnej, a przede wszystkim wykorzystania medycznego potencjału sił zbrojnych we współpracy z cywilnym systemem państwowego ratownictwa medycznego i ochrony zdrowia. Przygotowano specjalną aplikację do procedury most powietrzny, która umożliwiała ciągły monitoring dostępności łóżek w wielu szpitalach w poszczególnych województwach.
Most powietrzny miał być uruchomiony, w sytuacji wyczerpania się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia opieki pacjentom w stanie ciężkim oraz wymagającym intensywnej terapii medycznej lub specjalistycznego leczenia np. replantacji, hiperbarii, traumatologii i neurochirurgii. Most miał być też uruchomiony, jeśli wyczerpią się siły i środki Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) oraz możliwości szpitali będących w zasięgu śmigłowców LPR.
Potencjał mostu powietrznego stanowiły: samoloty typu CASA (2 sztuki w gotowości całodobowej do startu), Medyczna Wojskowa Jednostka Etapowa, wojskowe zespoły wyjazdowe bez lekarza (20 ambulansów czteronoszowych w gotowości przez całą dobę), wytypowane szpitale w 12 województwach posiadające specjalne lotniska (w pełnej gotowości) oraz 11 zespołów Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego.
- Promocja Polski – Pawilon Polski w Krakowie
Dzięki zaangażowaniu premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego i minister Beaty Kempy stworzono ideę Pawilonu Polskiego, który stanowił przedsięwzięcie promocyjne naszego kraju, realizowane przez wiele instytucji. 25 lipca br. pawilon został uroczyście otwarty przez premier Beatę Szydło.
Pawilon Polski usytuowano niedaleko Wawelu na szlaku Pielgrzymów. To projekt, który przy okazji ŚDM promował wśród pielgrzymów i wolontariuszy polską kulturę, polskie innowacje i myśl technologiczną oraz atrakcje turystyczne i naszą kuchnię. W trakcie trwania ŚDM pawilon odwiedziło ponad 100 tys. osób (dwukrotnie więcej osób uczestniczyło w koncertach plenerowych). Projekt spełnił swój cel i został wysoko oceniony w relacjach medialnych i przez gości, o czym świadczą pozytywne wpisy w księdze pamiątkowej.
Koszty organizacji Światowych Dni Młodzieży ponosił kościelny Komitet Organizacyjny ŚDM. Sumy zabezpieczone w tegorocznym budżecie dla poszczególnych resortów przeznaczono na realizację ich zadań własnych, związanych z faktem, że w Polsce odbywało się wydarzenie o tej skali. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – nie rodziła skutków finansowych, dawała jedynie organom państwa narzędzia do sprawnego i szybkiego działania.
Do sprawozdania dołączono wnioski i rekomendacje zawierające propozycje zmian o charakterze prawnym i organizacyjnym, które powinny ułatwić administracji rządowej organizację przedsięwzięć o charakterze podobnym do Światowych Dni Młodzieży. Uwzględniono w nim także propozycje przygotowane przez pełnomocnika rządu ds. przygotowania ŚDM.
Zaproponowano m.in.:
- rozważenie wyznaczenia – na etapie przygotowawczym – zespołu będącego podmiotem wiodącym w pracach planistycznych i organizacyjnych, który koordynowałby działania poszczególnych służb i instytucji oraz przygotował jednolitą strukturę dla opracowywanych dokumentów;
- rozważenie wdrożenia regulacji zapewniających koordynację ratownictwa medycznego na poziomie centralnym (obecnie brakuje ośrodka koordynującego, monitorującego i inicjującego działania planistyczne oraz organizacyjne w obszarze państwowego ratownictwa medycznego na szczeblu krajowym);
- rozważenie pełnego wdrożenia do rozwiązań systemowych uproszczonej procedury uruchamiania rezerw strategicznych będących na stanie Agencji Rezerw Materiałowych oraz uproszczenie procedury uruchamiania rezerw krwi w sytuacji wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych;
- rozważenie wyznaczenia jednego dla administracji rządowej punktu kontaktowego i źródła informacji o zagrożeniach dla sfery cyberbezpieczeństwa.
* * *
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.
Projekt nowelizacji ustawy wstrzymuje czasowo funkcjonowanie podatku od sprzedaży detalicznej.
Ustawa z 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadziła do polskiego systemu podatkowego podatek od sprzedaży detalicznej. Nowe rozwiązanie weszło w życie
l września 2016 r. i ma zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od tego dnia. Podatnicy, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad 17 mln zł, muszą składać deklarację podatkową o wysokości podatku oraz obliczać i wpłać podatek na rachunek urzędu skarbowego. Po raz pierwszy obowiązek ten powstanie za wrzesień – w terminie do 25 października 2016 r.
Komisja Europejska, na podstawie decyzji z 19 września 2016 r., wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja obawia się, że progresywne stawki podatku oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami.
Jednocześnie KE zobowiązała Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. Zgodnie z komunikatem KE, nie kwestionuje ona prawa Polski do decydowania o poziomie opodatkowania, ani celów poszczególnych podatków i opłat. Wskazuje jednak, że system podatkowy powinien być zgodny z prawem unijnym, w tym z zasadami pomocy państwa.
W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby przepisy ustawy o sprzedaży detalicznej były stosowane do przychodów ze sprzedaży osiągniętych od l stycznia 2018 r., a w konsekwencji nie miały zastosowania do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych w okresie od września 2016 r. do grudnia 2017 r. Oznacza to, że nastąpi wstrzymanie stosowania ustawy, a potencjalni podatnicy tego podatku nie będą musieli składać deklaracji podatkowych o jego wysokości oraz obliczać i wpłacać podatku na rachunek urzędu skarbowego do końca 2017 r. Proponowany okres, w którym ustawa nie będą stosowana, pozwoli Komisji Europejskiej wydać ostateczną decyzję w tej sprawie.
Dzięki przyjętym zmianom – w sytuacji ewentualnego stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z rynkiem wewnętrznym – nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej, którą trzeba by zwrócić wraz z odsetkami.
Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
* * *
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt nowelizacji ustawy usprawni wdrożenie i realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.
Najważniejsze rozwiązania:
· Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przekazywać do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej wyniki analiz chemicznych gleb. Pozwoli to zwiększyć zasięg monitoringu gleb oraz wykluczy sytuację, w których punkty wskazane do badań przez Krajową Stację Chemiczno-Rolniczą oraz podległe jej stacje okręgowe, pokrywałby się z działkami, które rolnicy objęli już badaniami.
· Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wdrażać działania: „Transfer wiedzy i działalność informacyjna" oraz „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw". Dotychczas wybór podmiotu wdrażającego te działania dokonywany miał być w trybie zamówień publicznych, co jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Tymczasem ARiMR posiada odpowiednie kadry i strukturę organizacyjną, aby zająć się tymi działaniami.
· Podmioty wdrażające poszczególne działania i poddziałania w ramach PROW 2014-2020 będą mogły powoływać organy opiniodawczo-doradcze w sprawach należących do zadań delegowanych im przez agencję płatniczą (ARiMR), jeśli chodzi o ocenę merytoryczną operacji realizowanych w ramach PROW.
- Doprecyzowano termin, w którym wymagane jest posiadanie tytułu prawnego, do powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, tj. 31 maja danego roku.
- Do oddziałów regionalnych ARiMR przeniesiono obsługę spraw związanych z przyznawaniem i wypłatą pomocy oraz realizacją zobowiązań wieloletnich, w ramach poddziałań: „Pomoc w rozpoczęciu działalności na rzecz młodych rolników" oraz „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw". Zapewni to sprawniejszą realizację obsługi wniosków oraz przyznawania pomocy.
- W przypadku działania PROW: „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw", możliwe będzie skorzystanie również z innych trybów udzielania zamówień publicznych (dotychczas możliwy był tylko tryb przetargu nieograniczonego). Rozwiązanie to pozwoli wybrać zamawiającemu optymalny tryb udzielenia konkretnego zamówienia, przy jednoczesnym spełnieniu warunków niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w określonym trybie.
- Umożliwiono wypełnianie wniosków w ramach pomocy technicznej za pomocą generatora wniosków. Jednocześnie zachowano obowiązek składania wniosków w formie papierowej z uwagi na obowiązek przeprowadzania kontroli administracyjnej, jeśli chodzi o dokumentację przetargową i finansową.
- Możliwa będzie zmiana decyzji w sprawie przyznania płatności bez zgody strony w przypadku, gdy po jej wydaniu okaże się, że w wyniku przeprowadzonych kontroli administracyjnych lub kontroli na miejscu, przyznana płatność jest wyższa niż kwota należna.
· Beneficjenci działań PROW: „Działanie rolno-środowiskowo-
- Doradca rolniczy będzie mógł uzyskiwać określone specjalizacje (w zakresie rolnictwa ekologicznego, przedsiębiorczości oraz ekonomiki gospodarstwa rolnego). Dzięki temu podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy oraz beneficjent PROW będzie mógł uzyskać bardziej ukierunkowaną i specjalistyczną pomoc.
· W całym kraju wprowadzono jednolite zasady wyboru operacji partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w drodze konkursów ogłaszanych przez instytucję zarządzającą – na wzór rozwiązań stosowanych w krajowych programach operacyjnych finansowanych z funduszy europejskich.
- Usprawniono proces negocjacji zmian w PROW 2014-2020. Minister rolnictwa i rozwoju wsi będzie mógł prowadzić negocjacje, w tym przyjmować bądź odrzucać uwagi zgłoszone przez Komisję Europejską. Ograniczy to znacznie dotychczasowy obowiązek przeprowadzania ponownej procedury przyjmowania przez Radę Ministrów zmian PROW w związku z uwagami zgłaszanymi przez Komisję Europejską.
- Umożliwiono przekazywanie przyznanych płatności bezpośrednich nie tylko na rachunek bankowy strony, ale również na rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.