Poziom wydatkowania i realizacji celu n+3 w programach regionalnych na lata 2014-2020 - Komunikat MIiR

Rok 2018 jest czwartym rokiem realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020. Minęliśmy już półmetek tego okresu programowania. W 2017 r. w większości programów regionalnych odnotowaliśmy znaczące przyrosty poziomu zakontraktowanych środków, co daje nadzieję na przyspieszenie w wydatkowaniu. Oznacza to, że Instytucje Zarządzające powinny na tym etapie silnie skoncentrować się na płatnościach w projektach i sprawnej certyfikacji wydatków do KE.

Wkład UE w zatwierdzonych wnioskach o płatność składanych przez beneficjentów wynosi 12,6 mld zł, co stanowi średnio 9,7% środków dostępnych w RPO na lata 2014-2020. Liderem w wydatkowaniu jest woj. opolskie. Na podium stoją także województwa dolnośląskie oraz podkarpackie. Jednocześnie obserwujemy duże zróżnicowanie między poszczególnymi regionami. W porównaniu z liderem, ponad dwukrotnie niższy wskaźnik finansowy identyfikujemy w woj. podlaskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Wykres 1. Wkład UE w złożonych wnioskach o płatność, jako % alokacji

Źródło: SL2014, dane wg stanu na 8 marca 2018 r., alokacja przeliczona wg kursu 1 EUR = 4,167 PLN

 

Wnioski o płatność beneficjentów przekładają się na poziom certyfikacji wydatków do KE. Jest to bardzo istotny proces z uwagi na ustanowione w programach minimalne kwoty wydatkowania na każdy rok (rok n). Kwoty te należy zadeklarować do KE najpóźniej w ciągu trzech kolejnych lat (n+3). Stąd powszechnie stosowana nazwa zasady automatycznego anulowania zobowiązań: zasada n+3. Ważnym elementem tej zasady jest realne ryzyko utraty środków. Jeśli IZ w roku n+3 certyfikuje kwotę mniejszą niż roczna transza środków alokowanych w roku n, bezpowrotnie traci wartość różnicy.

W 2018 r. po raz pierwszy wszystkie RPO będą objęte zasadą n+3. Dla wszystkich RPO łącznie cel n+3 na koniec 2018 r. wynosi 4,3 mld euro dofinansowania UE. Do 8 marca 2018 r. regiony certyfikowały 2,7 mld euro, co stanowi średnio 62% celu, jednak i na tym poziomie wdrażania zauważalne jest duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi RPO. Woj. opolskie osiągnęło już minimalny poziom certyfikacji, niezbędny w celu uniknięcia utraty środków. Bliskie osiągnięcia celu n+3 są również województwa: wielkopolskie (85% celu) oraz dolnośląskie (81%). Najbardziej niepokojąco sytuacja przedstawia się w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim, gdzie aktualny poziom certyfikacji nie przekracza 50% celu n+3. Jeśli w tych regionach w najbliższych miesiącach nie nastąpi znaczące przyspieszenie certyfikacji wydatków, ryzyko utraty części środków będzie bardzo wysokie.

Wykres 2. Aktualna realizacja celu n+3

Źródło: SL2014, dane wg stanu na 8 marca 2018 r.


Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.mr.gov.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute