30 czerwca 2018 r. wchodzi w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji - komunikat MPiT
Dotychczasowa ustawa przystawała do rzeczywistości ekonomicznej Polski z lat 90, a jej głównym celem było pobudzenie bazy przemysłowej i likwidacja bezrobocia.
– Prawo przestało nadążać za zmieniającą się sytuacją gospodarczą kraju i na świecie, co skutkowało m.in. podziałami regionalnymi. Ograniczenia terytorialne wymuszały na przedsiębiorcach i administracji wielomiesięczne procedury, co często prowadziło do rezygnacji z inwestowania. Czas korzystania z ulg podatkowych wyznaczała, już dwukrotnie zmieniana data kończąca funkcjonowanie Stref. Obniżało to inwestycyjną konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej – mówi minister przedsiębiorczości
i technologii Jadwiga Emilewicz.
JEDNA STREFA INWESTYCYJNA – CO SIĘ ZMIENI?
· Zwolnienie podatkowe dla inwestycji dostępne w całym kraju, ze Strefami, które dostosowują się do potrzeb przedsiębiorców.
· Dzięki odejściu od ograniczeń terytorialnych, MŚP nie muszą przenosić się do poszczególnych Stref
i inwestować z dala od swojego obszaru działania. Mogą to robić tam, gdzie im wygodniej.
· Prostsze i bardziej dostępnie inwestowanie dla mikro i średnich przedsiębiorstw, z elastycznymi wymaganiami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb.
· Gwarancja czasu inwestycji – zwolnienia z podatku wydawane na 10, 12 lub 15 lat.
· Premie dla tych przedsięwzięć, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek, a w konsekwencji na rozwój gospodarczy Polski.
· Nowe kryteria do uzyskania ulg wspierające niedoinwestowane dotąd regiony kraju.
DOCENIAMY DOTYCHCZASOWY WKŁAD PRZEDSIĘBIORCÓW W ROZWÓJ POLSKIEJ GOSPODARKI
– Zapewniamy bezpieczeństwo ponad 2 tys. inwestorom, którzy zatrudniają ponad 300 tys. pracowników. Nie wprowadzamy zmian do nabytych przez nich praw, czyli przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na działalność gospodarczą na mocy ustawy o SSE, będą zwolnieni z podatku do 2026 roku. Opieramy się na dotychczasowej działalności Stref. Dajemy im możliwość stania się głównym punktem kontaktu w danym regionie. Razem z nową ustawą, Strefy dostają narzędzia do stworzenia własnego planu rozwoju inwestycji i obsługi inwestorów na każdym etapie transakcji – zaznacza wiceminister przedsiębiorczości
i technologii Tadeusz Kościński.
– Nasi warmińsko-mazurscy przedsiębiorcy oraz Ci z którymi w tej chwili rozmawiamy, patrzą na nową ustawę, tak samo jak my, z olbrzymią nadzieją. Dla nas nowa ustawa, mówiąc kolokwialnie, jest „zbawienna". Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju staje się faktem, ponieważ dzięki nowej ustawie rozwój Polski będzie bardziej zrównoważony. Najsłabiej rozwinięte regiony będą miały szanse znacznie szybciej się rozwijać – podkreśla wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej SSE Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg.
- Są w Polsce regiony, które straciły swoje przewagi konkurencyjne w stosunku do ośrodków wysoko uprzemysłowionych. To między innymi województwo świętokrzyskie. Spodziewamy się, że po wejściu w życie ustawy, znaczna część inwestorów zacznie się w większym stopniu interesować naszym regionem. Już w tej chwili mamy takie sygnały. Ponadto nowa ustawa daje nadzwyczajne możliwości dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Do tej pory w tym sektorze zainteresowanie narzędziem SSE było małe – dodaje wiceprezes Starachowickiej SSE Miłosza Pamuła.
NOWA USTAWA SZANSĄ DLA WSZYSTKICH
Dzięki nowej ustawie zyskają:
· Inwestorzy polscy – wymagane nakłady będą dostosowane do ich możliwości; nie będą oni zmuszeni, jak dotychczas do zmiany lokalizacji swojej działalności, ponieważ zachęty będą dostępne na terenie całej kraju.
· Inwestorzy zagraniczni – nowe obszary i zagwarantowany czas inwestycji przywracają Polsce konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.
· Pracownicy – przewidujemy, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie ponad 200 tys. nowych miejsc pracy na konkurencyjnych warunkach.
· Gminy we wszystkich regionach – każda gmina będzie pod opieką poszczególnych stref.
· Obecnie funkcjonujące Strefy – mogą jeszcze skuteczniej likwidować bariery inwestycyjne oraz zyskują realny wpływ na rozwój gospodarczy swojego regionu.
· Polska – wsparcie finansowe dla inwestycji, które wpływają na rozwój gospodarczy kraju ma działanie długofalowe i niesie ze sobą m.in.: transfer wiedzy, wsparcie dla działalności B+R, stabilne miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, rozwój klastrów, likwidację bezrobocia na słabiej rozwiniętych terenach.
Pozdrawiamy,
Departament Komunikacji
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa
tel. 22 262 98 89
e-mail: dziennikarze@mpit.gov.pl
www.mpit.gov.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.