37 miast chce wdrażać plan zrównoważonej mobilności miejskiej [KOMUNIKAT PRASOWY]
dwa lata będzie trwał pilotaż, który ma na celu zachęcić lokalne władze do stworzenia i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP).
15 kwietnia odbyła się konferencja otwierająca projekt, w ramach którego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR), Ministerstwo Infrastruktury (MI), Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) i unijna inicjatywa JASPERS, która wspiera podmioty korzystające z funduszy unijnych, będą pomagać miastom w przygotowaniu planów zrównoważonej mobilności miejskiej. MIiR, MI i CUPT podpisały list intencyjny, w którym zobowiązują się wspierać tworzenie i wdrażanie SUMP.
Czym są plany zrównoważonej mobilności miejskiej? „W największym skrócie to takie strategie przyjaznego transportu w mieście" – wyjaśnia wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska, która w resorcie odpowiada za finansowanie inwestycji infrastrukturalnych. „W planach znajdziemy na przykład informacje gdzie miasto powinno wspierać transport pieszy, gdzie rowerowy, a gdzie samochodowy, bo do komunikacji miejskiej trzeba przecież dojechać. Taka strategia łączy różne gałęzie transportu, ale zawsze nacisk położony jest na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców" – dodaje Zielińska
Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z JASPERS zostało wybrane 5 z nich: Rawicz, Konin, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego. Miasta i obszary funkcjonalne wybrano na podstawie takich kryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast). Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Pięciu wybranym miastom eksperci z JASPERS pomogą przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej (w tym: w identyfikacji i ocenie danych, opracowaniu zamówienia na niezbędne analizy, ocenie jakości dokumentacji oraz jej odbiorze od wykonawcy).
Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematyką SUMP, będą miały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach. Podczas spotkań przedstawiane będą wyniki pracy z wybranymi pięcioma miastami, aby zaprezentować dobre praktyki jaki i pułapki, jakie mogą czekać na jednostki, które chcą wdrożyć SUMP. Będą również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń. Sesje warsztatowe będą odbywać się raz na kwartał.
Miasta uczestniczące w projekcie zobowiązały się miedzy innymi do sfinansowania i wykonania opracowań i analiz niezbędnych do przygotowania SUMP i wdrożenia tych ustaleń.
Przedsięwzięcie będzie trwać 2 lata. Organizowane jest przez MIiR, MI, CUPT, Komisję Europejską i inicjatywę JASPERS w ramach przygotowań do kolejnej perspektywy finansowej.
Pozdrawiamy
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.