Otwarte dane - konsultacje nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego
Informacja prasowa, 26 kwietnia 2019 r.
Usprawnienia i minimalizacja ograniczeń w zakresie prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – to najważniejsze propozycje projektu nowelizacji ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne. Otwartą, transmitowaną na żywo konferencję w ramach publicznych konsultacji zainaugurowali minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski.
Ułatwienia w dostępie do informacji o istniejącym pokryciu planistycznym i ułatwienia w prowadzeniu prac geodezyjnych i kartograficznych to najważniejsze korzyści z proponowanych zmian. Jego efektem będzie uproszczenie i przyspieszenie procesu prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych, a likwidacja szeregu barier będzie miała bezpośredni i pozytywny wpływ na usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego.
- Przygotowaliśmy zmianę jednocześnie bardzo potrzebną, ale też odpowiadającą na to co zgłaszało środowisko geodezyjne. Nie ukrywamy, że chcemy, żeby służby geodezyjne były nowoczesne, zasoby w większym stopniu cyfrowe, żeby społeczeństwo mogło w większym stopniu korzystać z tych zasobów. Potrzeba, żeby zasób geodezyjny był aktualny, dokładny i dostępny. Sam byłem zaskoczony, kiedy analizowaliśmy to z Głównym Geodetą Kraju, że koszt obsługi zasobów w celu ich udostępniania jest znacząco większy niż przychody, które pobieramy od zainteresowanych. Uważamy, że szerokie udostępnianie jest przydatne dla rozwoju gospodarki. Pojawiają się pomysły na nowe gospodarcze zastosowania udostępnianych zasobów. To impuls zwłaszcza dla młodych geodetów. Chcemy uporządkować system opłat i zastąpić je jedną prostą opłatą ryczałtową. Jesteśmy też otwarci na nowe udogodnienia, które możemy wprowadzić, na nowe pomysły, które ułatwią prowadzenie prac i pomogą polskiej gospodarce – mówił minister Jerzy Kwieciński.
Podczas spotkania minister przekazał symbolicznie oficjalne upoważnienie do prowadzenia konsultacji projektu nowelizacji Głównemu Geodecie Kraju i życzył dobrej dyskusji, prowadzącej do ulepszenia projektu „z korzyścią dla środowiska i dla państwa i obywateli".
- Pracujemy nad projektem nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego. Proponujemy w nim bezpłatne udostępnianie danych pochodzących z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, takich jak ortofotomapy – popularnie zdjęcia lotnicze, dane numerycznego modelu terenu, dane topograficzne i inne. Z poziomu powiatowego chcemy, aby bezpłatnie były dostępne podstawowe dane dotyczące działek ewidencyjnych – mówił Waldemar Izdebski Główny Geodeta Kraju.
Projekt proponuje m.in. uchylenie instytucji tzw. uwierzytelniania dokumentów opracowanych na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilnoprawnych i wprowadzenie obligatoryjnego opatrywania z urzędu klauzulą dokumentów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub kartograficznych. Usprawnieniem systemu będzie uszczegółowienie zasad i terminów zgłaszania i wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania wyników prac do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Wiele z materiałów w zasobie będzie dostępnych nieodpłatnie, a opłata ryczałtowa dla wykonawców prac geodezyjnych zastąpi stosowane dotychczas w urzędach skomplikowane wyceny. Projekt przewiduje też zmiany w innych ustawach w tym istotny dla planowania i zagospodarowania przestrzennego obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego wraz z określeniem ich minimalnego zakresu. Realizacja przepisów ustawy przyczyni się do powstania jednolitych w skali kraju zbiorów obrazujących zasięgi obowiązujących aktów planowania przestrzennego oraz powiązanych z nimi dokumentów (treści aktu poprzez łącze internetowe, rysunku w postaci rastra z nadanymi georeferencjami).
Kontakt:
Zbigniew Przybysz, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, + 608 525 514
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.