22.10.2019: komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów
---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: cirpress cirpress <cirpress na serw. kprm.gov.pl>
Data: wtorek, 22 października 2019
Temat: komunikat po posiedzeniu Rady (..)
Warszawa, 22 października 2019 r.
RADA MINISTRÓW
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej;
- uchwałę w sprawie programu „GovTech Polska".
Rada Ministrów przyjęła do wiadomości informację na temat podejmowanych i planowanych działań w związku z wyborem Katowic jako miasta – gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 r.
* * * * *
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przedłożony przez ministra zdrowia.
Nadzór nad funkcjonowaniem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) będzie sprawniejszy i bardziej kompleksowy.
Minister zdrowia, któremu podlega PIS – za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) – będzie miał większe możliwości decydowania o sposobach realizacji zadań przez PIS. Rozwiązanie takie zapewni lepszy nadzór (skoordynowany i efektywny) nad bezpieczeństwem epidemiologicznym i bezpieczeństwem żywności w całym kraju (nadzór ze strony PIS). Organy PIS będą mogły skuteczniej przeprowadzać urzędowe kontrole żywności.
Najważniejsze rozwiązania
· Zwiększono rolę koordynacyjno-nadzorczą Głównego Inspektora Sanitarnego w celu zapewnienia mu możliwości sprawowania skutecznego nadzoru dotyczącego zdrowia publicznego oraz podejmowania decyzji umożliwiających bezzwłoczne i adekwatne do zagrożenia uruchomienie działań przez służby sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju.
· Główny Inspektor Sanitarny – kierując Państwową Inspekcją Sanitarną – zyska wobec niej nowe kompetencje i będzie decydował o kierunkach jej działania.
· W przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia publicznego, w szczególności zagrożenia epidemiologicznego lub zagrożenia jakości zdrowotnej żywności – Główny Inspektor Sanitarny będzie koordynował działalność organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (GIS będzie mógł wydawać PIS polecenia realizowania zadań w celu przeciwdziałania zagrożeniu i polecić jego monitorowanie).
· Główny Inspektor Sanitarny będzie powoływał i odwoływał państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych (za zgodą wojewody). Z kolei państwowy wojewódzki inspektor sanitarny będzie powoływał/odwoływał państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (po zasięgnięciu opinii wojewody).
· Wojewodom podlegać będą państwowi wojewódzcy inspektorzy sanitarni i państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni. Taka struktura oznacza wzmocnienie wojewody jako organu reprezentującego rząd w terenie oraz poprawę ochrony praw przedsiębiorców.
· Inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą musieli składać oświadczenia, że nie współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL (od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.).
· Doprecyzowano kwestię wydawania zgód na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych przez państwowych inspektorów sanitarnych i ich zastępców.
· Wprowadzono zmiany dotyczące funkcjonowania Wojskowej Inspekcji Sanitarnej (odnoszące się do kompetencji jej organów wobec jednostek organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej i przez niego nadzorowanych) oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (chodzi o wymagania kwalifikacyjne wobec państwowych inspektorów sanitarnych MSWiA i pracowników wykonujących czynności kontrolne).
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.
* * *
Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie programu „GovTech Polska", przedłożoną przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Głównym celem programu jest zwiększenie efektywności wdrażania innowacji przez sektor publiczny. Ma się to odbywać w dialogu ze społeczeństwem, sektorem prywatnym oraz zagranicą.
Określono trzy najważniejsze obszary działań:
· Opracowywanie innowacyjnych modeli pozyskiwania od obywateli oraz w ramach instytucji publicznych, informacji o potrzebach oraz sugestiach ich zaspokojenia. Realizowane w ramach programu projekty mają wytworzyć mechanizmy dialogu ze społeczeństwem pozwalające na zdobycie wiarygodnych informacji o jego potrzebach oraz wykorzystać wiedzę o funkcjonowaniu sektora publicznego do ułatwienia wdrażania pomysłów obywateli.
· Dofinansowywanie lub finansowanie innowacyjnych projektów usprawniających działanie sektora publicznego ze szczególnym naciskiem na rozwiązania usprawniające interakcje obywateli oraz przedsiębiorców z instytucjami publicznymi.
· Podnoszenie kompetencji sektora publicznego dotyczących innowacyjności oraz popularyzacji obecnie istniejących, w poszczególnych instytucjach, dobrych praktyk. Chodzi także o wspieranie obecnie istniejących programów innych instytucji dotyczących innowacyjności poprzez dodatkowe finansowanie, lub wsparcie merytoryczne.
Program jest realizowany przez istniejący przy premierze Zespół ds. Programu GovTech Polska, który od ponad roku testuje metodologię przyjętą przy realizacji programu. Metodologia ta zakłada przede wszystkim podejście modułowe, tj. przeprowadzanie pilotaży poprzedzających wdrożenie danego pomysłu na szerszą skalę. Dzięki temu, minimalizuje się ryzyko niepowodzenia oraz oszczędza środki, które w innym przypadku byłyby wydane na znacznie droższe poprawki do docelowego systemu.
W ramach programu możliwe jest dofinansowywanie działań podejmowanych przez centralne oraz lokalne instytucje publiczne, a także udzielanie grantów w ramach wcześniej sformułowanych zasad. Program umożliwi także zawieranie porozumień międzynarodowych oraz finansowanie międzynarodowych przedsięwzięć służących realizacji celów programu.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
***
Rada Ministrów przyjęła do wiadomości informację na temat podejmowanych i planowanych działań w związku z wyborem Katowic jako miasta – gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 r., przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.
· W listopadzie 2018 r. Rada Ministrów zadecydowała, że miastem, którego kandydatura zostanie zgłoszona na gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. będą Katowice.
· Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wraz z Urzędem Miasta Katowice oraz we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów rozpoczęło pracę nad wnioskiem aplikacyjnym, który został przekazany 14 stycznia br. do Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN Habitat).
· W okresie styczeń – kwiecień br. MIiR we współpracy z Urzędem Miasta Katowice prowadziło w kraju i za granicą działania promocyjne na rzecz kandydatury Katowic.
· 20 maja br. Dyrektor Wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich poinformowała o wyborze Katowic, jako gospodarza Forum.
· 4 czerwca br. Rada Ministrów ustanowiła Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r., którego funkcję – od 23 lipca br. – pełni sekretarz stanu w MIiR.
· 13 września br. powołano w MIiR Zespół Koordynacyjny do spraw przygotowań XI edycji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r.
· Obecnie strona polska oczekuje na formalne przekazanie projektu porozumienia przez UN Habitat, aby móc rozpocząć jego procedowanie, zgodnie z przepisami ustawy o umowach międzynarodowych.
centrum informacyjne rządu
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa (..) |
|
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.