Więcej środków na pożyczki płynnościowe dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Informacja prasowa, 3 lipca 2020 r.
Ze względu na duże zainteresowanie antykryzysowymi pożyczkami płynnościowymi dla firm z funduszy unijnych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwiększyło z 550 milionów do 1,05 miliarda złotych pulę środków na ten instrument. 2 lipca minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała aneks do umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który we współpracy z wybranymi przez siebie instytucjami dzieli te fundusze. Nowa pula zostanie uruchomiona do połowy lipca.
Pod koniec kwietnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło specjalne pożyczki płynnościowe  dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem. Początkowo na program przeznaczono 400 milionów złotych. W połowie czerwca ta kwota została zwiększona do 550 milionów złotych. Teraz wynosi ona już 1,05 miliarda złotych.

– Po raz kolejny zwiększamy pulę środków na pożyczki płynnościowe dla firm. Tym razem wartość wsparcia zostaje podwojona. Zainteresowanie tym produktem jest ogromne, a rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest uszyte na miarę potrzeb biznesu – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Pożyczek udzielają instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.  Część pieniędzy z nowej puli 500 mln zł trafi do instytucji, które dostały wnioski od przedsiębiorców na dużo większą kwotę niż mogły przyznać. Skorzystają na tym firmy, które złożyły wniosek, ale z powodu wyczerpania puli nie mogły otrzymać funduszy. Część środków trafi na nowe nabory, do nowych pośredników. Dzięki temu kolejni przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek. Ze wsparcia będą mogli skorzystać mikro, małe i średnie firmy ze wszystkich województw.

– W przyszłym tygodniu BGK będzie podpisywał umowy z nowymi instytucjami udzielającymi pożyczek. Przewidujemy więc, że nowe wnioski o wsparcie będzie można składać  od połowy lipca. Oceniamy, że na nowe nabory trafi od 200 do 400 mln zł. Reszta do dotychczasowych pośredników. Wszystko będzie zależało od liczby i jakości wniosków złożonych w nowych naborach – mówi minister Jarosińska-Jedynak.

Zgodnie z szacunkami dzięki zwiększeniu budżetu z pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach skorzysta około 1000 małych i średnich przedsiębiorców. Dotychczas pożyczki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój otrzymało już 436 przedsiębiorców.

Pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców to wsparcie na antykryzysowych zasadach z Funduszy Europejskich z programu Inteligentny Rozwój. Instrument jest częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Maksymalna wartość pożyczki jest określana indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy. Okres spłaty może trwać do sześciu lat, z kolei do sześciu miesięcy może potrwać karencja w spłacie. Możliwe jest również skorzystanie z wakacji kredytowych. Pożyczki są udzielane przedsiębiorcom  na preferencyjnych warunkach – do spłaty będzie jedynie pożyczony kapitał.

Aktualna lista pośredników (instytucji finansujących znajduje się na stronie BGK (https://www.bgk.pl/pakietpomocy/pozyczki-plynnosciowe-poir/).



Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail:
media@mfipr.gov.pl
gov.pl/fundusze-regiony

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute