Redakcja otrzymała: MZ o leczeniu osób mających bakterie antybiotykoodporne

Redakcja publikuje otrzymany list:

---------- Forwarded message ---------
From: Biuro Komunikacji <biurokomunikacji na serw. mz.gov.pl>
Date: Fri, Feb 19, 2021 at 4:41 PM
Subject: RE: Pytania do MZ o leczenie osób mających bakterie antybiotykoodporne
To: Telewizja Opera <telewizjaopera na serw. gmail.com>


Dzień dobry,

Odpowiadając na pytanie o rozbieżne metody leczenia, należy zauważyć, że w ostatnich latach powszechny dostęp do mediów, w tym mediów społecznościowych spowodował możliwość pogłębiania wiedzy w każdym zakresie. Niestety, istnieją również tzw. fake newsy, umyślnie wprowadzające w błąd, przygotowane tak samo starannie i przekonująco jak prawdziwe informacje. Również, niestety, zdarza się, że wiarygodność samych autorytetów medycznych musi zostać podważona na skutek np. nierzetelnie przeprowadzonych badań naukowych, niezapewnienia standardów doboru metodologii do zakresu badań - z różnych przyczyn. Szybkość rozprzestrzeniania się informacji w dzisiejszym świecie sprawia, że takie fałszywe wnioski błyskawicznie zaczynają funkcjonować jako obiegowa prawda, bez rzetelnej weryfikacji źródeł.

Ministerstwo Zdrowia ma możliwość z przekonaniem rekomendować jedynie te sposoby terapii, które mają dobre wyniki w oparciu o rzetelne, kilkustopniowe badania kliniczne, choć nie neguje faktu, że spożywanie niektórych np. ziół wpływa modulująco na działanie organizmu. W sprawie działania konkretnych środków i ich wpływu na organizm, Departament zachęca do  każdorazowego zapoznania się z ulotką informacyjną dla pacjenta przed zastosowaniem danego środka.

Jeżeli zaś chodzi o antybiotykooporność, to rzeczywiście jest to niepokojące, postępujące zjawisko, które sprawia, że pacjenci i lekarze są coraz częściej bezradni wobec powszechnie występujących drobnoustrojów. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco śledzi informacje i doniesienia na ten temat, współpracując w tym zakresie ze Światową Organizacją Zdrowia. Organizowane są także  Dni i Tygodnie Wiedzy o Antybiotykach, gdzie upowszechnia się wiedzę dotyczącą ich stosowania i płynących z tego konsekwencji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na następujących stronach:

http://antybiotyki.edu.pl/edwa/

https://www.gov.pl/web/gis/europejski-dzien-wiedzy-o-antybiotykach.

Być może zainteresują Pana także informacje dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/badania-kliniczne.

Pozdrawiam

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

 

 

From: Telewizja Opera 
Sent: Wednesday, February 17, 2021 8:22 AM
To: Kancelaria Ministerstwa Zdrowia 
Subject: Pytania do MZ o leczenie osób mających bakterie antybiotykoodporne

 

do MZ 

Szanowni Państwo,

Coraz więcej baterii jest antybiotykoodpornych. Na okładce jednej z książek przeczytałem: "Wiemy że borelioza z Lyme jest odporna na antybiotyki. Mówienie, że ktoś został wyleczony, dlatego że otrzymał określoną dawkę antybiotyku, nie ma sensu"- Willi Burgdorfer, odkrywca krętków boreliozy, 2001.

 

W tut. szpitalu mieliśmy ognisko bakterii antybiotykoodpornych. Jak wygląda leczenie chorych w takich sytuacjach wg MZ? Dlaczego jakaś część pacjentów - zamiast w NFZ- leczy się u fitoterapeutów np. srebrem koloidalnym i mieszankami ziół typu czystek, szczeć etc.? Skąd pojawił się aż tak głęboki podział między - jakby dwoma odrębnymi drogami leczenia tychże chorób, jakie są dostępne na rynku usług medycznych w Polsce?  

 

Czy NFZ nie powinien- jako równorzędnych- refundować także mieszanek ziół i terapii u zielarzy fitoterapeutów, skoro dość masowo stosuje je ludność? Czy nie powinno się urzędowo certyfikować srebra i ewentualnie złota koloidalnego, aby pacjenci mogli lepiej rozróżnić jakość próbek w butelkach?  

Pozdrawiam,

--

 

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

 



--


Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute