Regionalny i lokalny wymiar wojny w Ukrainie. Debata Europejskiego Komitetu Regionów [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
- Obecna sytuacja, z którą się mierzymy jest zupełnie bezprecedensowa, rodzi poważne wyzwania dla społecznej i gospodarczej spójności w Europie. Wymaga ona wsparcia państw członkowskich, które przyjmują uchodźców z Ukrainy - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas dyskusji zorganizowanej przez Grupę roboczą Europejskiego Komitetu Regionów ds. Ukrainy.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi komisarz UE do spraw spójności i reform Elisa Ferreira, przewodniczący komisji REGI w Parlamencie Europejskim Younous Omarjee oraz Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Gospodarzem debaty był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Jak zaznaczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Polska przyjęła do tej pory około 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Według polskich analiz liczba osób, które będą musiały opuścić Ukrainę może osiągnąć nawet ponad 11 mln. Jak oceniamy, zdecydowana większość, bo od około 2,8 mln do nawet 7,3 mln uchodźców może zostać w Polsce. Podobne szacunki podaje Komisja Europejska.
- Apelujemy o jak najszybsze stworzenie łatwego w obsłudze i elastycznego instrumentu finansowania choćby części potrzeb, które obecnie liczone są już w miliardach euro - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej dodała, że potrzeby finansowego wsparcia zdecydowanie przewyższają środki, którymi dysponujemy. Ze względu na wysoki poziom kontraktacji funduszy w obecnej perspektywie finansowej Polska nie posiada już odpowiedniej kwoty, która mogłaby zostać przeznaczona na kompleksową pomoc dla uchodźców.
- Wykorzystaliśmy już oszczędności z Europejskiego Funduszu Społecznego z programów regionalnych i krajowego programu Wiedza Edukacja Rozwój – wyjaśniła wiceminister.
Jarosińska-Jedynak dodała, że wraz z krajami V4, Bułgarią, Rumunią i państwami bałtyckimi zwracamy uwagę na potrzebę znalezienia nowych środków w budżecie Unii Europejskiej.
- W perspektywie średnio i długoterminowej potrzebujemy nowych, a nie tylko przesunięć dostępnych środków. Dodatkowo, oprócz wspierania uchodźców, trzeba również wspierać osoby i podmioty, które takiego wsparcia udzielają ze strony polskiej - akcentowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Delegacja z Parlamentu Europejskiego przyjechała do Polski na zaproszenie ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy. Goście złożyli wizytę na przejściu granicznym w Korczowej oraz w punkcie recepcyjnym w Hali Kijowskiej. Spotkali się także w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie z organizacjami pozarządowymi, gdzie rozmawiano o działaniach, jakie NGO-sy podejmują, aby wspierać uchodźców i nieść pomoc mieszkańcom walczącej Ukrainy.
Więcej o wizycie na stronie MFiPR pod linkiem https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/komisarz-ferreira-i-minister-puda-zaapelowali-o-pomoc-uchodzcom.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.