W czerwcu cały miejski świat widzi się w Polsce [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Jakie są najnowsze trendy w rozwoju miast? Jak sprawić by były zielone, dostępne, po prostu przyjazne mieszkańcom? Co zrobić, by miasta były gotowe na nieprzewidziane sytuacje kryzysowe, jak pandemia czy napływ uchodźców? Na te i wiele innych pytań będą odpowiadać uczestnicy jedenastej edycji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum 11, WUF11) – największego na świecie wydarzenia poświęconego rozwojowi miast – które odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 r. w Katowicach w Polsce.
Światowe Forum Miejskie odbywa się co 2 lata w innej części globu. Gospodarzami WUF były między innymi takie miasta, jak Vancouver, Kuala Lumpur, Barcelona, Nairobi, Neapol czy Abu Dhabi. 11. forum odbędzie się w Polsce, w Katowicach. Wydarzenie zwykle gromadzi kilkanaście tysięcy osób z całego świata – polityków, samorządowców, aktywistów miejskich oraz przedstawicieli biznesu.
Głównym organizatorem WUF jest ONZ, a konkretnie jedna z jego agend – UN-Habitat. Współorganizatorami WUF11 są Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Hasło polskiej edycji wydarzenia to „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.
Transformacja polskich miast i (nie tylko) białe kołnierzyki
- Po raz pierwszy WUF odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. To ogromne wyróżnienie dla Polski. Mamy piękną historię do opowiedzenia światu, historię transformacji naszych miast – od mrocznych lat komunizmu do nowoczesnych, tętniących życiem metropolii. Taką drogę przeszły właśnie Katowice – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dodaje, że ambicją Polski jest to, by nie była to zwykła konferencja. – WUF11 będzie czymś więcej niż kolejnym spotkaniem białych kołnierzyków. Oficjalne rozmowy są ważne, ale my stawiamy na wydarzenie, na którym pokażemy najnowsze trendy, wyzwania i rozwiązania. Katowice przez kilka dni będą stolicą miejskiego świata – podkreśla.
W ONZ o Polsce i Katowicach
Wiceminister, która jednocześnie jest rządowym pełnomocnikiem ds. organizacji WUF11, odwiedzi Nowy Jork i w dniach 28-29 kwietnia 2022 roku odbędzie serię spotkań z przedstawicielami ONZ, UN Global Compact oraz reprezentantami poszczególnych państw przy ONZ.
- Wizyta ma dwa cele. Pierwszy to promocja WUF11 i osobiste zaproszenie przedstawicieli poszczególnych państw. Drugi cel to potwierdzenie dotychczasowych ustaleń, dotyczących organizacji WUF11 – wyjaśnia Jarosińska-Jedynak.
W czwartek 28 kwietnia wiceminister Jarosińska-Jedynak weźmie udział w spotkaniu Wysokiego Szczebla Zgromadzenia Generalnego ONZ na temat Nowej Agendy Miejskiej. Będzie mówić o tym, jak Polska działa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Zaprosi też przedstawicieli poszczególnych państw do udziału w WUF11.
W piątek 29 kwietnia, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, wiceminister weźmie udział w specjalnym wydarzeniu - „Road to Katowice” - towarzyszącym spotkaniu wysokiego szczebla. Zostali na nie zaproszeni przedstawiciele państw będących członkami ONZ. Wiceszefowa MFiPR przedstawi prezentację o WUF11 w Katowicach i zaprosi uczestników do udziału w forum. Podczas wydarzenia przewidziano też wystąpienie szefowej UN-Habitat Maimunah Mohd Shariff oraz ambasadora Polski przy UN-Habitat Marka Rohr-Garzteckiego. Elementem wydarzenia będzie też dyskusja na temat roli miast i liderów miejskich w czasie kryzysu.
- Kontekstem tego panelu jest oczywiście agresja Rosji na Ukrainę i ogromne zniszczenia w ukraińskich miastach. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy ambasadora Ukrainy przy ONZ. Z naszej inicjatywy program WUF11 zostanie uzupełniony o kwestię odbudowy miast po zniszczeniach wojennych. Dopinamy teraz szczegóły programu – mówi Jarosińska-Jedynak.
Tego samego dnia wiceminister spotka się z Dyrektor Wykonawczą UN-Habitat Maimunah Mohd Shariff aby potwierdzić dotychczasowe ustalenia dotyczące organizacji WUF11.
Bezpośrednio po spotkaniu z szefową UN-Habitat, wiceminister spotka się z Sandą Ojiambo, Dyrektor Wykonawczą UN Global Compact. UN Global Compact Poland jest jednym z partnerów zaangażowanych w przygotowanie WUF11 w Polsce, przede wszystkim w obszarze współpracy z biznesem. UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Od momentu powołania w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ – Kofi Annana, prowadzi działania na rzecz środowiska, praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz godnej i legalnej pracy.
Dlaczego warto być w czerwcu w Katowicach
Uczestnicy WUF11 mogą spodziewać się:
- kilkudziesięciu warsztatów, debat, dyskusji na topowe tematy miejskie,
- udziału znanych osobistości ze świata nauki, biznesu i polityki,
- fascynującej strefy wystawienniczej – Urban Expo, w której w specjalnie wybudowanych pawilonach będą pokazane osiągnięcia miast, państw czy NGO-sów w dziedzinie zrównoważonej urbanizacji,
- 11 stref WUF w Katowicach pod wspólnym szyldem „WUF na mieście”, w których m.in.: będzie można obejrzeć filmy o tematyce miejskiej, poznać naukowe ciekawostki, podyskutować z młodymi ludźmi lub po prostu zjeść coś pysznego,
- publikacji World Cities Report 2022 - najważniejszej na świecie publikacji poświęconej miastom.
Na jakie tematy będą rozmawiać uczestnicy WUF? Jest 6 głównych wątków:
- Miasta sprawiedliwe,
- Zielona przyszłość miast,
- Innowacje i technologie,
- Budowanie odporności miast,
- Planowanie i zarządzanie miejskie,
- Przyszłość gospodarki i finansów miejskich.
Jakie są korzyści z udziału w WUF11? To przede wszystkim:
- WIEDZA – dowiesz się co w miejskiej trawie piszczy,
- INSPIRACJA – będziesz mógł zainspirować innych rozwiązaniami w Twoim mieście lub dać się zainspirować innym,
- PIENIĄDZE – jeśli Twój biznes związany jest z rozwojem miast, będziesz miał szansę pokazać się na Urban EXPO,
- KONTAKTY – poznasz mnóstwo ciekawych ludzi, a jeśli prowadzisz firmę, nowe kontakty mogą zmienić się w nowe kontrakty,
- PRESTIŻ – będziesz częścią największego na świecie wydarzenia poświęconego miastom.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.