Wielkie Wyzwanie: Energia [Informacja prasowa]
Nowatorska inicjatywa NCBR wzorowana jest na amerykańskich zawodach technologicznych typu DARPA Grand Challenge. W polskie edycji konkursu zadaniem uczestników będzie opracowanie kompaktowego urządzenia zdolnego przekształcić siłę wiatru na energię elektryczną. Autor najlepszego rozwiązania otrzyma nagrodę w wysokości 1 miliona złotych.
Pierwsze polskie wyzwanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Innowacyjne metody zarządzania badaniami" programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.
- Współczesny świat staje wobec rosnących wyzwań związanych ze zmianą klimatu. W Polsce także obserwujemy jak zmienia się świadomość gospodarstw domowych do pro-ekologicznych źródeł pozyskania energii elektrycznej. Wierzę, że Wielkie Wyzwanie: Energia organizowane przy wsparciu środków z POIR , przyczyni się do rozwoju polskiej myśl technicznej w obszarze odnawialnych źródeł energii – powiedział wiceminister Grzegorz Puda.
Podczas konferencji poznaliśmy „Podręcznik Uczestnika", który zawiera katalog niezbędnych informacji, począwszy od celów Wielkiego Wyzwania, poprzez warunki uczestnictwa, harmonogram, kryteria selekcji, po przebieg finału. Ruszają konsultacje tego dokumentu. Swoje uwagi można zgłaszać do 3 lutego 2020 r.
Podstawowym warunkiem udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia jest wypełnienie prostego formularza udostępnionego na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl i uzyskanie statusu Uczestnika. Należy to zrobić w terminie od 1 stycznia 2020 r. – 10 maja 2020 r.
Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników (przy czym zespół jako całość traktowany jest jako jeden uczestnik). Na tym etapie ocenie podlegać będzie to, czy prototypy działają i ile energii generują. W Wielkim Finale, który odbędzie się na żywo przed publicznością, zobaczymy zaś nie więcej niż 10 drużyn.
Więcej informacji na temat Wielkiego Wyzwania: Energia wraz z projektem „Podręcznika Uczestnika" znajduje się na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.
Pozdrawiamy
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
gov.pl/fundusze-regiony
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.