Redakcja serwisu otrzymała krytyczny list o wspólnej polityce rolnej UE

(...)

Każdego dnia w Europie ubywa TYSIĄC rolników. Małe, wiejskie gospodarstwa nie mogą konkurować z wielkim biznesem i zamykają się jedno po drugim. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest sposób dotowania rolnictwa w Europie. [1]

Europa wydaje na rolnictwo miliardy euro, a lwia część tych pieniędzy trafia do największych koncernów, które pogłębiają kryzys klimatyczny. Te przemysłowe gospodarstwa używają olbrzymich ilości nawozów sztucznych, pestycydów i antybiotyków. Wszystko to szkodzi naszemu zdrowiu i otoczeniu.

Właśnie kończą się negocjacje nad nowym pakietem, znanym jako Wspólna Polityka Rolna (CAP). W obecnym kształcie gwarantuje on dopłaty do gospodarstw przemysłowych na wiele lat. [2]

Już ponad 120 tysięcy z nas podpisało petycję do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o wycofanie całego tego projektu. Im więcej podpisów zbierzemy pod tym, apelem, tym silniejszy będzie nasz sprzeciw: nie chcemy takiej polityki w Europie. Czy dołączysz swój głos, Adam?(..)

Przypisy:
[1] https://www.agriland.ie/farming-news/europe-loses-1000-farms-per-day-new-agriculture-commissioner/
[2] https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/cap-glance_en
https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/commission-does-not-rule-out-cap-withdrawal-at-a-later-stage/

Więcej informacji:
https://www.foodandwatereurope.org/wp-content/uploads/2020/10/Factoryfarms_110920_web.pdf

 

Być może umknęła Ci poprzednia wiadomość od nas. Pisaliśmy w niej tak:


Europejscy przywódcy są bliscy podpisania wyroku śmierci na środowisko. Właśnie kończą się negocjacje nad wielkim pakietem polityki rolnej, który na wiele lat zagwarantuje dopłaty do przemysłowego rolnictwa. Ale jeszcze możemy to powstrzymać.(..)

Cześć Adam,

Czy ktokolwiek z nas podpisałby wyrok śmierci na przyrodę? Czy przyjęlibyśmy projekt, przez który zginie jeszcze więcej pszczół i ptaków? Jeszcze więcej zanieczyszczeń trafi do wody i powietrza? A tak właśnie będzie, jeśli nasi przywódcy przyjmą obecny plan rozwoju europejskiego rolnictwa na nadchodzące lata.

Na mocy uzgodnionej właśnie polityki rolnej [1] Unia będzie dopłacać miliardy euro do przemysłowych gospodarstw rolnych, pogarszając ekologiczny kryzys. Dopłaty dla rolników nadal będą zależeć od areału upraw i od liczby zwierząt hodowlanych w gospodarstwie. Takie przepisy faworyzują wielkie fermy, gdzie używa się olbrzymich ilości nawozów sztucznych, pestycydów i antybiotyków. To zaś zagraża naszemu zdrowiu, zatruwa glebę i zanieczyszcza środowisko wokół nas. Wielu rolników prowadzących mniejsze gospodarstwa coraz częściej rezygnuje z produkcji żywności.

Wszystko wydawało się stracone w październiku, kiedy Parlament Europejski przyjął projekt w takim kształcie. Ale młodzi aktywiści z całej Europy nie poddali się i z godnym podziwu uporem namawiali wpływowych polityków, by odrzucili cały pakiet. Dołączył do nich wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który powiedział: „Polityka rolna w takim kształcie jest nie do utrzymania [i] nie może dłużej trwać". [2]

Dlatego mamy jeszcze szansę przechylić szalę na naszą stronę – ale czasu jest mało. Właśnie teraz w całej Europie rozlega się głos protestu młodzieżowych aktywistów i aktywistek. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wciąż jeszcze może wycofać cały projekt – ale nie zrobi tego, dopóki nie poczuje potężnego nacisku opinii publicznej.(..)

W ubiegłym roku młodzi aktywiści klimatyczni rozniecili ważną debatę o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) i dowiedli, że obecny projekt pogrzebie wszystkie wysiłki na rzecz ratowania klimatu i przyrody. Dołączmy do nich i wzmocnijmy ich akcję.

Komisja ma prawo proponować nowe przepisy i wycofywać je. Nawet teraz, na ostatnim etapie negocjacji, przewodnicząca Komisji może przedłożyć inną propozycję polityki rolnej, bardziej zrównoważoną i lepszą dla klimatu. Ursula von der Leyen wiele mówiła o tym, jak ważna jest polityka klimatyczna. Ale słowa to za mało: nowa polityka rolna nie może zniweczyć polityki klimatycznej.

Razem z aktywistami i aktywistkami z całej Europy możemy wywrzeć nacisk na Komisję, by wyrzuciła obecny plan Wspólnej Polityki Rolnej do kosza. To może się udać, ale w tej akcji musimy wziąć udział wszyscy. Nigdy się jeszcze nie zdarzyło, by Komisja wycofała taki projekt. Ale jeśli ubiegły rok czegoś nas nauczył, to tego, że niemożliwe z dnia na dzień staje się wykonalne. Wyrzućmy ten katastrofalny plan do kosza, póki nie jest za późno!(...)

Najbardziej przełomowe rezultaty osiągamy wtedy, gdy współpracujemy z ruchami i aktywistami z wielu krajów Europy. Razem pomogliśmy sprowadzić do Brukseli aktywistów i aktywistki z ruchu Extinction Rebellion, a ich akcja w Europarlamencie sprawiła, że o polityce klimatycznej zaczęto wreszcie mówić na poziomie Unii. Przez cztery lata razem walczyliśmy z patentami na zwierzęta i rośliny uprawne – i wygraliśmy. Dziś też możemy przekonać europejskich polityków, że racja jest po naszej stronie.

Dziękujemy,
Marta (Warszawa), Annemarie (Berlin), Mika (Bordeaux) i cały zespół WeMove Europe

P.S.: Polityka rolna w obecnym kształcie daje rolnikom tylko dwie opcje: mogą albo intensyfikować produkcję, by konkurować na rynku – albo poddać się i zamknąć gospodarstwo. Wielu już zrezygnowało: między 2007 a 2013 rokiem w Europie zniknęły aż trzy miliony gospodarstw rolnych [4]. W takim tempie tracimy producentów żywności! Dłużej nie możemy sobie na to pozwolić. Podpisz apel!

 

Przypisy:
[1] Wspólna Polityka Rolna, znana jako CAP, przewiduje dopłaty dla rolników w Unii Europejskiej. Nie są to małe kwoty. UE przeznacza na ten cel 35% całego budżetu.
[2] https://euobserver.com/green-deal/150068
[3] https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/euobs-media/7aa83d256634f1bd5d1ec216481bb453.pdf
[4] https://www.wemove.eu/pl/wielkie-zwyci%C4%99stwo
https://www.wemove.eu/sites/wemove.eu/files/wemoveeu_annual_report_2019_pl.pdf
https://www.facebook.com/watch/?v=534461327106848
[5] http://www.srfood.org/images/stories/pdf/officialreports/20110308_a-hrc-16-49_agroecology_en.pdf

Dodatkowe informacje:
Unia nie osiągnęła w 2020 r. celów dotyczących bioróżnorodności: https://www.eurogroupforanimals.org/news/eu-misses-2020-biodiversity-targets-long-shot-eea-report-shows

 

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute