Konsultacje V4 na temat pomocy Ukrainie [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Ministrowie ds. polityki spójności i rozwoju regionalnego krajów Wyszehradzkiej Czwórki konsultowali się dziś na temat polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie, wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy humanitarnej wobec osób chroniących się przed działaniami wojennymi.

Oprócz wymiany doświadczeń związanych ze stawianiem czoła ekonomicznym skutkom wojny na Ukrainie, zwłaszcza związanym z przerwaniem łańcuchów dostaw, poruszono również temat wyzwań stojących przed Unią Europejską względem skutecznego wsparcia uchodźców przybywających do krajów europejskich. Skutki agresji na Ukrainę to także wzrost cen energii, podczas gdy gospodarki wciąż jeszcze wychodzą z kryzysu po pandemii.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował o sytuacji związanej z napływem do naszego kraju obywateli z ogarniętej wojną Ukrainy:

– Potrzebujemy kompleksowej dyskusji nt. gospodarczych i humanitarnych skutków agresji na Ukrainie. Polska przyjęła do tej pory 2 mln uchodźców z Ukrainy. Ta sytuacja wymaga natychmiastowych działań i robimy, co możemy, aby pomóc ludziom pokrzywdzonych przez terror rosyjski. Ale oczywiście wpływa to na nasze finanse publiczne i kwestię usług publicznych dostarczanych przez samorządy, szczególnie w regionach przygranicznych, ale także dużych miastach.

Minister Puda przypomniał, że Polska stanowczo postuluje potrzebę uruchomienia nowych środków z UE, aby móc sprostać wyzwaniom związanym z masowym napływem uchodźców do naszego region. Nie ma już żadnych środków w ramach perspektywy 2014-2020, które mogłyby być wykorzystane na ten cel.

– W realizacji działań pomocowych skierowanych zarówno do pomagających jak i uchodźców zasadna jest większa elastyczność i re-alokacja środków funduszy polityki spójności, w szczególności natychmiastowe umożliwienie użycia mechanizmu pomiędzy dwiema osiami priorytetowymi tego samego programu. To pozwoli na przeznaczenie większej liczby środków uchodźcom i przyniesie ulgę gospodarkom narodowym – powiedział Grzegorz Puda.

Jak zaznaczył szef resortu funduszy i polityki regionalnej pojawiło się nowe ryzyko wpływu toczącego się konfliktu na realizację projektów, zwłaszcza infrastrukturalnych spowodowane m.in. odpływem siły roboczej, brakiem surowców i zaburzeniem łańcuchów dostaw.

W agendzie spotkania znalazły się również kwestie wsparcia inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie pakietu CARE, ale także negatywne skutki wojny na Ukrainie na odnowę polskiej gospodarki po pandemii (m.in. rosnące ceny energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców, przerwane łańcuchy dostaw oraz stracone dla polskich firm kontrakty w Ukrainie, Rosji i w Białorusi).

– W tym kontekście, oczekujemy szybkiej akceptacji przez Komisję polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Odporności oraz programów operacyjnych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Wdrożenie obu instrumentów pozwoli nam znacznie lepiej poradzić sobie z negatywnymi makroekonomicznymi skutkami wojny w Ukrainie – zakończył minister Grzegorz Puda.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute