Wojna u naszych granic. Miliony osób musiały opuścić swoje domy. Jutro (w czwartek) ministrowie spraw wewnętrznych UE mogą zdecydować, czy wszyscy uciekający przed inwazją Rosji będą mogli przyjechać i swobodnie poruszać się po terytorium UE. UE musi udzielić wsparcia wszystkim uchodźcom i to szybko. Dla ludzi czekających w szoku i strachu na mrozie liczy się każdy dzień. (..) |
Dzień dobry, Adamie,
Nasze serca, umysły i oczy są teraz skupione na Ukrainie.
Otrzymujemy ogromną ilość wiadomości z pytaniem: "Jak mogę pomóc?". Polki i Polacy codziennie włączają się w działania pomocowe. Oto jeszcze jeden sposób, by realnie wpłynąć na los setek tysięcy ludzi niepewnych swojej przyszłości.
W czwartek rano ministrowie spraw wewnętrznych UE podejmą decyzję w sprawie wspólnego planu wsparcia Ukrainek i Ukraińców przybywających do Europy.
Mogą zdecydować o uruchomieniu nigdy wcześniej nie stosowanego prawa, które da osobom ubiegającym się o azyl prawo do swobodnego poruszania się po Europie, prawo do pracy oraz dostęp do zakwaterowania i kluczowych usług [1].
Jeśli nasi ministrowie nie podejmą szybko decyzji, zginie więcej osób. Na 27 ministrów z krajów UE potrzebujemy 15, którzy zagłosują za. Jest ogromna szansa, że to się uda, ale daleko nam jeszcze do załatwienia sprawy.
Ponieważ do spotkania ministrów pozostało mniej niż 24 godziny, postaramy się, aby dotarła do nich ta wiadomość. Petycja jest ustawiona w taki sposób, że po każdych 100 podpisach minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i inni ministrowie otrzymają o tym informację - więc im więcej osób złoży podpis, tym większa będzie nasza presja. (...)
Ponad 500 000 Ukraińców uciekło ze swojego kraju od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji [2].
W kolejce do wyjazdu stoją nie tylko obywatele Ukrainy, ale także zagraniczni studenci oraz osoby, które wcześniej otrzymały azyl na Ukrainie. Europa musi chronić wszystkich ludzi, których życie i zdrowie jest zagrożone, bez względu na obywatelstwo czy kolor skóry.
Oznacza to nie tylko zgodę na przyznanie ludziom prawa do życia i pracy w Europie, ale także zniesienie barier wjazdowych, takich jak konieczność posiadania paszportu. Wiele osób nigdy nie podróżowało za granicę i nie posiada paszportu. Ministrowie muszą też zadbać o to, by osoby o innych niż biały kolorach skóry i cudzoziemcy na Ukrainie nie byli traktowani inaczej [3].(...)
To ogromny kryzys na naszych granicach, a działania podjęte dziś przez nasze rządy mogą utorować drogę do bardziej współczującego podejścia do pomocy wszystkim przemieszczającym się ludziom w nadchodzących miesiącach i latach.
Czasu, jest mało, dlatego tak ważne, aby podpisać apel teraz!
Niech żyje Wolna Ukraina! Sława Ukrajini!
Anna Tomaszewska z zespołu Akcji Demokracji
PS Jestem przepełniona wdzięcznością dla wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc, otworzyli dla ludzi szukających schronienia serca i domy. Potrzebujemy pilnych rozwiązań, które ułatwią nam udzielanie pomocy, ale także odpowiedzą na to, co dopiero nadejdzie. To nie tylko sprint, to maraton. Dobrze się do niego przygotujmy! Podpisz apel .
[1] Nowe prawo stanowiłaby dyrektywa o ochronie tymczasowej, która jest wyjątkowym środkiem zapewniającym natychmiastową i tymczasową ochronę osobom przesiedlonym z krajów spoza UE oraz osobom, które nie mogą wrócić do kraju pochodzenia.
Więcej (w języku angielskim): https://ec.europa.eu/home-affairs/policies/migration-and-asylum/common-european-asylum-system/temporary-protection_en
EU debates granting temporary protection to refugees from Ukraine, 27.02.2022, www.politico.eu
[2] More than half a million have fled Ukraine, UN refugee agency reports, 28.02.2022, news.un.org
[3] Ukraine, eastern EU states accused of discriminating against non-Ukrainian refugees, 28.02.2022, ww.infomigrants.net
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.