Minister Grzegorz Puda z wizytą w Brukseli [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Minister Grzegorz Puda spotkał się w Brukseli z komisarzami UE ds. spójności i reform oraz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans. Podczas wizyty w dniach 16-17 marca br. odbył szereg spotkań z europarlamentarzystami i urzędnikami KE, przedstawiając polskie stanowisko i argumenty w kwestiach reagowania na kryzys wywołany wojną na Ukrainie, dotyczących zintensyfikowania wsparcia Polski w działaniach pomocowych dla Ukrainy oraz negocjacji Umowy Partnerstwa.
– Dla Polski ostatnich kilkanaście dni to działanie w warunkach sytuacji absolutnie nadzwyczajnej. Nasza ojczyzna została dotknięta kryzysem uchodźczym w nieporównywalnej z innymi państwami skali. Przez 2 tygodnie od wybuchu działań wojennych do Polski napłynęło ponad 1,7 mln uchodźców z Ukrainy – mówił minister Grzegorz Puda. – Agresja Putina na Ukrainie kładzie się cieniem na całej Europie. Dzisiaj Ukraina walczy nie tylko o swoją niepodległość. Walczy w imieniu nas wszystkich, o pokój na całym kontynencie. Ukraina zasługuje na pełną solidarność i pomoc społeczności międzynarodowej.
Minister Puda zaznaczył, że konieczne jest również stworzenie planu, który umożliwi udzielenie kompleksowego wsparcia Ukraińcom uciekającym przed wojną oraz sprawiedliwego rozłożenia kosztów udzielanej pomocy. Równocześnie przypomniał, że w ubiegłym tygodniu w Polsce weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, która uprości tryb legalizowania pobytu obywateli ukraińskich w naszym kraju oraz rozszerzy możliwości pomocy dla uchodźców, w szczególności przyznaje pomoc finansową, umożliwi podjęcie pracy, rozpoczęcie nauki w szkole oraz dostęp do opieki zdrowotnej.
– Polska i światowa gospodarka nie podniosła się jeszcze dobrze po skutkach pandemii, a spadł na nią kolejny cios w postaci agresji Rosji na Ukrainę. Wojna przełoży się także na życie zwykłych Polaków, którzy goszczą uciekinierów zza wschodniej granicy i ponoszą koszty pomocy. Niezbędne jest wsparcie dla społeczeństwa pomagającego i udzielającego schronienia w swoich domach – dodał minister.
Szef resortu funduszy i polityki regionalnej podziękował i docenił szybkie działanie Komisji Europejskiej w sytuacji kryzysowej i przygotowanie pakietu CARE, dzięki któremu państwa członkowskie będą mogły udzielać doraźnego wsparcia humanitarnego, medycznego i finansowego osobom uciekającym przed wojną. Wyraził jednak obawy, że może się to okazać niewystarczające w obliczu niespotykanego kryzysu humanitarnego z jakim Europa nie miała do czynienia od zakończenia II wojny światowej.
– Potrzebujemy nadzwyczajnych kroków i myślenia poza dotychczasowymi schematami. Polska oczekuje szerokich możliwości wykorzystania EFS, aby udzielić pełnej i kompleksowej pomocy osobom chroniącym się w naszym kraju. Powinniśmy też bardziej elastycznie podejść do przenoszenia środków między funduszami, bo najważniejsze jest udzielenie natychmiastowej i skutecznej pomocy, bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Konieczne jest też uruchomienie nowych i dodatkowych funduszy, które pozwolą sprostać tym wyzwaniom – podsumował minister Puda.
W trakcie spotkań szef MFiPR zaznaczył, że pojawiło się ryzyko wpływu toczącego się konfliktu na realizację projektów, zwłaszcza infrastrukturalnych spowodowane m.in. odpływem siły roboczej, brakiem surowców i zaburzeniem łańcuchów dostaw.
Kolejnym zagadnieniem wartym uwagi jest kwestia ochrony interesów polskich beneficjentów, którzy realizowali programy z partnerami z Rosji i Białorusi oraz wykorzystania oszczędności w budżecie zawieszonego w realizacji programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 (dysponujemy środkami wynoszącymi ok. 8,5 mln EUR) na pomoc Ukraińcom.
Spotkania były także okazją do rozmowy o negocjacjach Umowy Partnerstwa 2021-2027. Szef resortu funduszy i polityki regionalnej przypomniał, że rozpoczęty w styczniu dialog z KE w wielu aspektach dotyczących celów polityki zmierza do kompromisu.
– Są jeszcze jednak takie sprawy, które będą wymagały dalszych rozmów. Nadal przed nami uzgodnienia na temat kwestii horyzontalnych i finansowych. Naszym głównym celem jest uniknięcie wszelkich opóźnień w uruchomieniu i wdrażaniu środków z funduszy Polityki Spójności – podsumował minister Puda.
Szef MFiPR będzie uczestniczył także w Forum Kohezyjnym – cyklicznym wydarzeniu organizowanym przez KE, którego celem jest dyskusja nt. dotychczasowych osiągnięć oraz celów i wyzwań, które stoją przed polityką spójności. Biorą w nim udział pracownicy i eksperci instytucji UE, przedstawiciele władz centralnych, regionalnych lokalnych państw członkowskich, oraz przedstawiciele środowiska społeczno-gospodarczego, społeczeństwa obywatelskiego i Akademii.
Minister Grzegorz Puda spotkał się z Elisą Ferreirą, Komisarz UE ds. spójności i reform, Younousem Omarjee, przewodniczącym komisji REGI (ds. rozwoju regionalnego) w PE, Dragoșem Pîslaru, przewodniczącym komisji EMPL (ds. zatrudnienia i spraw społecznych) w PE, Nicholasem Schmitem, Komisarzem UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans oraz Maciejem Popowskim, Dyrektorem Generalnym DG NEAR.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.