list do redakcji: Równość małżeńska czy wsparcie dla młodych?

Otrzymałem. 

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Natalia Kowalik | Akcja Demokracja <kontakt na s. akcjademokracja.pl>
Data: wtorek, 31 maja 2022
Temat: Równość małżeńska czy wsparcie dla młodych?
Do: adam.fularz na s..wieczorna.pl


Już są! Przedstawiamy wyniki ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród członków i członkiń Akcji Demokracji co do kierunków naszego działania w kwestii praw osób LGBT+. W dążenie do realizacji których postulatów najchętniej się zaangażujemy, a które uważamy za najważniejsze? Do kogo chcemy z nimi docierać i czy warto czekać z tym do wyborów? Dowiedz się, czytając tego maila.

Dzień dobry, Adamie,

dziś wracam do Ciebie z wynikami ankiety dotyczącej kierunków działań naszego ruchu w obszarze praw osób LGBT+. Udział tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji w tym małym badaniu pozwolił nam uzyskać szeroki obraz tego, jakie są odczucia oraz poglądy członków i członkiń naszego ruchu. Mam nadzieję, że w kolejnej ankiecie również Ty dasz znać, co uważasz!

W pierwszym pytaniu prosiliśmy o wskazanie wszystkich postulatów, które są bliskie osobom wypełniającym. Postulaty popierane przez największą część naszego ruchu (82-73%) to kolejno:

  • wsparcie dla młodych osób LGBT+, 
  • równość małżeńska, 
  • zwalczanie dyskryminacyjnych uchwał samorządów, 
  • reforma przesłanek przestępstwa z nienawiści (tak, by włączone zostały do tej kategorii przestępstwa na tle homofobicznym i transfobicznym), 
  • zapewnienie doraźnego wsparcia prawnego i psychologicznego osobom ze społeczności,
  • prawne uregulowanie procedury uzgadniania płci.


Wykres przedstawiający poparcie dla poszczególnych postulatów: wsparcie dla młodych osób LGBT+ (82%), równość małżeńska (80%), zwalczanie dyskryminacyjnych uchwał samorządów (79%), reforma przesłanek przestępstwa z nienawiści (75%), zapewnienie doraźnego wsparcia prawnego i psychologicznego osobom ze społeczności (75%), prawne uregulowanie procedury uzgadniania płci (73%).

Nasz ruch w najmniejszym stopniu gotów jest zaangażować się we wspieranie parad i marszów równości oraz promowanie ustanowionych przez Parlament Europejski w całej UE stref wolności osób LGBT+ .

Następnie zapytaliśmy, który z podanych postulatów powinien być priorytetem w działaniach Akcji Demokracji. Tutaj głosy rozłożyły się nieco inaczej. Najwięcej osób postawiło na postulat równości małżeńskiej (30%). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio postulat wsparcia młodych osób LGBT+ (19%) oraz zmiana kodeksu karnego (15%). 

Wysuwająca się na prowadzenie równość małżeńska jest tzw. "postulatem systemowym". Na szczęście ponad ¾ naszego ruchu nie ma wątpliwości, że również teraz, podczas systemowej nagonki na społeczność, należy je w przestrzeni publicznej podnosić. Jesteśmy również w 82% zgodni co do tego, że nie powinniśmy czekać na wybory czy zmianę władzy - działać w obszarze praw osób LGBT+ należy już teraz.

Co jednak ciekawe, wcale nie chcemy naszych postulatów kierować do rządzących. Choć to obóz władzy ma w rękach największą sprawczość, nie ma co się oszukiwać - nie są to osoby gotowe, by na nie pozytywnie odpowiedzieć. Dlatego największa część z nas (42%) uważa, że adresatami naszych działań powinni być politycy i polityczki opozycji, którzy dotąd nie stanęli po stronie równości wszystkich osób w Polsce. Wielokrotnie pojawiała się też sugestia, by kierować nasz przekaz także do całego społeczeństwa.


Wykres z odpowiedziami na pytanie, do kogo powinniśmy adresować nasze działania w obszarze praw osób LGBT+. Do nieprzekonanych z opozycji - 42%, do rządzących - 30%, do samorządowców - 20%, do kogoś innego - 8%.

Gdy analizuję te odpowiedzi, już w wyobraźni pojawiają mi się pierwsze pomysły. Kiełkuje we mnie wizja kampanii trochę społecznej a trochę politycznej, w której docieramy do polityków i polityczek opozycji z postulatem o równość w prawie do zawarcia małżeństwa. Jednocześnie nasz przekaz trafiałby także do pozostałych Polek i Polaków - za pomocą billboardów, głośnych akcji a może nawet w spocie telewizyjnym?

Zdaję sobie sprawę, że w tym temacie należy nastawić się na długi, może nawet kilkuletni marsz, a nie krótki sprint, jeśli chodzi o wygraną. Ale wiesz co? Koncentruję się na tym, jaka będzie nasza radość, gdy uda nam się dotrzeć do tej "tęczowej mety" i wszystkie kochające się osoby będą mogły wreszcie zawrzeć w Polsce związek małżeński. Nie będzie to nasza pierwsza wieloletnia walka - ruch Akcji Demokracja ma w tym wprawę!

Jeśli to dla ciebie ważny temat i już teraz wiesz, że chcesz wesprzeć tę kampanię, dorzuć się do jej realizacji.(.. (


Z serdecznymi pozdrowieniami
Natalia Kowalik z zespołu Akcji Demokracji

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa. Działamy dzięki wsparciu i zaangażowaniu tysięcy aktywistek i aktywistów, co gwarantuje naszą niezależność. (..)





--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute