Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

- Cieszy każda inicjatywa, przedsięwzięcie czy okazja do promowania  tematu dostępności. Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom i spotkaniom, takim jak to, wiedza o dostępności w Polsce jeszcze w większym wymiarze zagości w przestrzeni publicznej – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając konferencję  „PFRON wspiera dostępność”.

- Nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy - to nasza codzienność. Dlatego twórcy stron internetowych powinni dbać o to, by były one dostępne w równym stopniu dla wszystkich użytkowników. Przypomina o tym Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności, który przypada w tym roku 19 maja – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Każdego roku na całym świecie w trzeci czwartek maja społeczność związana z dostępnością cyfrową obchodzi Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności.

Wiceminister podkreśliła, że dzień ten jest doskonałą okazją do dyskusji o prawie do dostępności, jego zapewnieniu i znaczeniu dla osób z niepełnosprawnościami i osób o szczególnych potrzebach.

- Resort funduszy i polityki regionalnej od prawie czterech lat realizuje Program Dostępność Plus. Już dziś mamy ponad 100 inicjatyw, angażujących środki o wartości ponad na ponad 13 mld zł.  Są one przeznaczane na usuwanie istniejących barier fizycznych, komunikacyjnych czy mentalnych w naszym otoczeniu – wymieniła wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wspomniała także o pracach nad projektem ustawy o dostępności niektórych produktów i usług. Regulacja, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przeniesie do polskiego prawa wymagania dyrektywy UE o dostępności niektórych produktów i usług (European Accessibility Act, EAA).

Celem dyrektywy EAA jest stworzenie jednolitego i nowoczesnego zestawu zasad dostępności produktów i usług. Jej wdrożenie we wszystkich państwach członkowskich UE zagwarantuje jasność wymogów dla firm działających na rynku unijnym oraz dostępność dla konsumentów.

- Nowe rozwiązania legislacyjne to szansa dla wszystkich. Z jednej strony dla osób o szczególnych potrzebach, do tego aby samodzielnie mogły korzystać nie tylko z miejsc publicznych, ale także usług świadczonych w sposób powszechny. Z drugiej strony to także szansa dla biznesu do wprowadzania do obrotu nowych produktów, bardziej innowacyjnych i uniwersalnie zaprojektowanych – stwierdziła sekretarz stanu.

Podczas spotkania, zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, eksperci zaprezentowali, jak tworzyć dostępne formularze oraz omówili postępowanie skargowe na brak dostępności.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute