Ginące wpisy w Wikipedii- rzecznik Wikipedii odpowiada na pytania
To wszystko zależy od edycji. Jeśli poda mi Pan swoją nazwę użytkownika będę mógł dowiedzieć się czegoś więcej, bez tego muszę wróżyć z fusów i moja odpowiedź będzie cokolwiek ogólnikowa.
Oczywiście że można dodawać treść do Wikipedii, każdy może to zrobić i gorąco do tego zachęcamy. Są jednak zasady, których naruszenie może skutkować usunięciem hasła lub przeniesieniem go do brudnopisu autora celem dopracowania. Najczęściej bierze się to z kilku przyczyn:
- Temat może być nieencyklopedyczny (patrz: Wikipedia:Encyklopedyczność),
- w haśle autor mógł nie podać zewnętrznych wobec tematu, wiarygodnych źródeł (patrz: Wikipedia:Weryfikowalność),
- hasło mogło być napisane ocennym, naładowanym emocjonalnie językiem, lub mogło przedstawiać temat jednostronnie (patrz: Wikipedia:NPOV).
To chyba trzy najczęstsze powody. Natomiast wandalizm, czyli sytuacja, w której ktoś psuje Wikipedię niezgodnie z jej zasadami, to zupełnie inna historia (patrz:Wikipedia:Wandalizm).
Proszę podać mi jakiś link do hasła lub do nazwy użytkownika w Wikipedii, spróbuję pomóc. Jeśli ma pan konkretne pytania - chętnie odpowiem. Zgaduję, że nie chodzi o tę edycję (jedyną z tego konta w polskiej Wikipedii), być może chodzi jednak o hasło "merkuriusz-polski.pl" uznane za reklamę (a więc wpis nieencyklopedyczny - patrz powyżej). Czy dobrze zgaduję?
Pozdrawiam,
Krzysztof Machocki
Czy przeczytał Pan wymóg encyklopedyczności który zlinkowałem w poprzednim mejlu? Widocznie z hasła nie wynikało jednoznacznie dlaczego dany temat jest encyklopedyczny. Nie mam możliwości podejrzenia usuniętego hasła, ale jeśli nie zgadza się Pan z decyzją o jego usunięciu, zawsze może Pan napisać do administratorów Wikipedii z prośbą o przywrócenie hasła do brudnopisu celem poprawy. Natomiast może być problem z udowodnieniem, że merkuriusz-polski.pl spełnia kryteria encyklopedyczności. Jako gazeta na pewno nie, bo nie wspominają o nim raporty ZKDP (chyba że ukazuje się pod innym tytułem?). Natomiast jako portal - z hasła musi wynikać jasno, że temat jest zauważalny, że jest opisywany przez zewnętrzne wobec niego samego źródła, że w jakiś sposób wyróżnia się na tle tysięcy podobnych portali.
Encyklopedyczność dość trudno jest wyjaśnić w kategoriach zerojedynkowych, bowiem to całe spektrum. Na jednym krańcu skali są organizacje, o których przeciętny czytelnik mógłby się chcieć dowiedzieć z encyklopedii. Apple, Samsung, Ministerstwo Skarbu, Uniwersytet Warszawski, Poczta Polska, Rzeczpospolita itd. Na drugim krańcu skali są organizacje, których opisanie w Wikipedii (wyskakującej wysoko w wynikach wyszukiwania) służyłoby im samym za reklamę. Choćby firma Szwagropolexim, którą założyłem ze szwagrem w zeszłym tygodniu. Albo gwiazdka piosenki, która zbiera się do wydania pierwszej płyty. Albo autor jednej książki wydanej własnym sumptem. To nie jest kwestia cenzury, tylko ochrony Wikipedii jako wiarygodnego źródła, dalekiego od promowania tej czy innej treści. Gdzie na tej skali mieści sięmerkuriusz-polski.pl, strona na której ostatnie niusy pochodzą z zeszłego roku a w dodatku żaden nie jest podpisany nazwiskiem autora, strona, o której najwyraźniej nie pisało żadne inne źródło w kraju? Obawiam się, że bliżej tej drugiej grupy. Ale oczywiście to moja prywatna opinia i jeśli uważa Pan inaczej - proszę napisać do administratorów.
Natomiast czemu udało się wkleić ten portal na listę największych polskich gazet na angielskiej Wikipedii? Najprawdopodobniej dlatego, że nikt jeszcze nie zauważył tej zmiany i jej nie wycofał.
Pozdrawiam,
Krzysztof Machocki
A ma pan wiarygodne, zewnętrzne źródło potwierdzające, że w serwisie wieczorna.pl jest najwięcej tekstów ze wszystkich polskich gazet? Oczywiście Wikipedia preferuje recenzowane czasopisma naukowe, ale źródła niższego rzędu też są akceptowalne (patrz: Wikipedia:Źródło). Jeśli tak, to jesteśmy w domu, bo to by potwierdzało encyklopedyczność tematu.
Pozdr.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.