Nowoczesna na Kongresie Sędziów Polskich: nowa ustawa o sądach byłaby zmianą ustroju
Komunikat, 3 września 2016 r.
Nowoczesna na Kongresie Sędziów Polskich: nowa ustawa o sądach byłaby zmianą ustroju
– Bardziej niż o niezależność TK, dziś boję się o niezależność sądów. Nowa ustawa o sądach to byłaby zmiana ustroju – powiedział Ryszard Petru lider Nowoczesnej na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich. W sobotnim wydarzeniu wzięła również udział wicemarszałek Barbara Dolniak.
Kongres został zwołany przez Krajową Radę Sądownictwa wspólnie z czterema stowarzyszeniami sędziowskimi. Jego głównym tematem była obecna sytuacja sądownictwa w Polsce, zagrożenia niezależności sądów i niezawisłości sędziów. W wydarzeniu wzięło udział ponad tysiąc sędziów z całego kraju, w tym prezes TK prof. Andrzej Rzepliński, i zaproszeni goście. Wielkimi nieobecnymi na kongresie okazali się zaproszeni m.in: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz minister sprawiedliwości. – Obawiam się, że może nie być trójpodziału władzy, obserwując to co dzieje się w naszym kraju. Od 26 lat nikt nie dążył do zniesienia trójpodziału, dziś niestety istnieje poważna obawa, że na sposób węgierski, na zasadzie krojenia salami można doprowadzić do tego, że władza sądownicza będzie pod władzą wykonawczą – mówił Ryszard Petru w wystąpieniu na Kongresie Sędziów Polskich.
R. Petru mówił też o pomysłach reorganizacji sądów oraz o tym, ze władza sądownicza to fundament demokracji i krwiobieg gospodarki a bez niej niemożliwe jest prowadzenie biznesu i rozstrzyganie sporów, dochodzenie swoich praw. – Jeśli sądy nie będą działać, jeśli nie będą im ufać, to obywatele będą rozstrzygać spory poza sądami, upraszczając np. za pomocą kija bejsbolowego. Jeżeli sądownictwo w Polsce zostanie masowo upolitycznione, człowiek nie będzie w stanie zwrócić się, by kwestionować decyzję urzędnika. Bardziej niż o niezależność TK, dziś boję się o niezależność sądów. TK pomimo wielu zabiegów funkcjonuje, w tym sensie, że orzeka. Są problemy z publikowaniem wyroków, ale i tak wyroki są wiążące. Natomiast nowa ustawa o sądach powszechnych praktycznie oznaczałaby zmianę ustroju.
Pomysł nowych rozwiązań prawnych dla sądownictwa polega na tym, że PiS w skali całego kraju chciałoby odwołać sędziów i zamienić na sędziów posłusznych jednemu ministrowi. Pod pozorem reorganizacji pojawia się obawa olbrzymiej zmiany kadr i de facto likwidacji trójpodziału władzy.
Wicemarszałek Barbara Dolniak, posłanka Nowoczesnej i również niegdyś sędzia, na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów podkreślała –Słuchajmy sędziów, bo oni mają wiedzę i praktykę. Nie ma sędziów naszych i waszych. Sędziowie są niezależni. To jest główny atut dla nas obywateli. Bo to sądu idziemy po to, by rozstrzygnąć spór. Sądy są niezależne. Podważania instytucji wymiaru sprawiedliwości to podważanie fundamentów państwa prawa. – i dodała – Prawo musi być rzetelne i mądre. Nie może pozwalać na jego wykorzystywanie do niewłaściwych działań i zachowań. Nie możemy tworzyć prawa doraźnego, tylko po to, by je uchwalić.
Kongres Sędziów Polskich w Warszawie zakończył się przyjęciem stosownych uchwał. W nich sędziowie wezwali do poszanowania wyroków TK, wyrazili sprzeciw wobec braku odebrania ślubowania przez prezydenta od legalnie wybranych sędziów TK i zaapelowali do władzy ustawodawczej i wykonawczej o dialog ze środowiskiem sędziowskim.
--
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.