4 lata inwestycji i rozwoju – jest strategia, są efekty
Rządowy biznesplan, inwestycje unijne i wymierne efekty – minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podsumował kończącą się kadencję, prezentując osiągnięte cele. Szef resortu podkreślał dobre wyniki osiągane przez polską gospodarkę i zapowiedział „turbodoładowanie" w realizacji zamierzeń rządu zapisanych w strategiach i programach.
Minister Jerzy Kwieciński na scenie przy mikrofonie podczas konferencji, za nim ekran z grafiką ze zdjęciami związanymi z pracami ministerstwa oraz tytułem
- Jeśli gospodarka jest komputerem, to nasze ministerstwo jest informatykiem, który instaluje system operacyjny – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – porównywał Jerzy Kwieciński.
Minister w swoim podsumowaniu zaznaczył, że dzięki pracy rządu w gospodarce pracuje 1 bilion złotych inwestycji. W 2015 roku wzrost gospodarczy był na poziomie 3,8%, za to w 2018 już na poziomie 5,1%. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło z 3408,62 złotych do 4585,03 złotych. Oprócz tego znacznie spadła stopa bezrobocia – z 10% do 5,2%, a stopa zatrudnienia wzrosła z 67,8% do 72,2%.
Sytuacja wygląda pozytywnie także pod względem funduszy europejskich. W tej chwili środki unijne finansują 53 tysiące inwestycji wartych 420 miliardów złotych. W gospodarce pracuje 3/4 całej puli unijnej na lata 2014-2020, a 1/3 jest już rozliczona. Oprócz tego prowadzimy efektywne rozmowy na temat nowej perspektywy – wstępnie wynegocjowaliśmy kwestie dotyczące finansowania infrastruktury gazowej, zakupu taboru kolejowego i szlaku Via Carpatia.
Dużo działo się w temacie dostępności. W tej chwili 3,3 miliarda złotych pracuje na rzecz tej idei, powstaje Fundusz Dostępności, a sukcesem jest też ustawa o dostępności, która określa prawo do dostępności w różnych obszarach, która niedawno weszła w życie. Oprócz tego w działania programu Dostępność Plus zaangażowano 150 szpitali i przychodni oraz 115 szkół i uczelni.
Dzięki Planowi Junckera przeprowadzono 42 duże inwestycje z takimi spółkami jak Tauron czy Energa, a pod względem wykorzystania środków z Planu jesteśmy na 5. miejscu w Unii Europejskiej. Rozwinęło się również PPP – dokonano zmian w prawie, prowadzone są szkolenia, aby nowych inwestycji w tym modelu realizacji było więcej.
Minister wspomniał również o mieszkalnictwie. W ramach programu Mieszkanie Plus 120 tysięcy mieszkań jest w przygotowaniu. Wprowadzono ustawę likwidującą użytkowanie wieczyste gruntów mieszkaniowych oraz dopłaty czynszowe. Ponadto będą większe środki na dofinansowanie termomodernizacji wielkiej płyty.
To publikacja, w której podsumowujemy cztery lata pracy rządu w zakresie inwestycji i rozwoju. Za pomocą liczb udowadniamy, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przynosi efekty, na przykład w postaci wzrostu gospodarczego, który w 2018 roku wyniósł 5,1%. Dla porównania w 2015 roku wskaźnik ten był na poziomie 3,8%.
Zestawienie to przede wszystkim podsumowanie najważniejszych osiągnięć Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wśród nich można wymienić między innymi sprawne zarządzanie funduszami unijnymi i polityką spójności, a także koordynację wielu programów społeczno-gospodarczych, w tym Pakietu dla Miast Średnich, programów Dostępność Plus i Mieszkanie Plus, programów dla Śląska i dla Bieszczad czy programu Mosty dla Regionów i Funduszu Dróg Samorządowych.
Zapraszamy w podróż w czasie, którą ułatwia chronologiczne ułożenie kolejnych najważniejszych wydarzeń. Warto zajrzeć też do ostatniego rozdziału, gdzie można się przekonać, że praca w ministerstwie to nie tylko ciasno zawiązany krawat.
Publikacja został przygotowana również w wersji dostępnej dla osób niewidzących i słabo widzących.
https://www.gov.pl/web/inwestycje-rozwoj/co-robimy-1
Prezentacja - 4 lata inwestycji i rozwoju
https://www.gov.pl/web/inwestycje-rozwoj/4-lata-inwestycji-i-rozwoju--jest-strategia-sa-efekty
Informacja prasowa:
Z szacunkiem,
Zbigniew Przybysz
+ 608 525 514
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.