24.09 | wtorek | 19:00 | siedziba Klubu Jagiellońskiego, ul. Andersa 35
Szanowni Państwo!
Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie odbywające się w warszawskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy ulicy Andersa 35!
Cyfrowy detoks, uniezależnienie się od algorytmicznych baniek, społeczne i psychiczne problemy wywołane przez smartfony i Internet – to tematy, które nie istniały jeszcze parę lat temu, a dziś coraz mocniej obecne są w debacie. W jaki sposób, nie rezygnując z owoców postępu, nie dać jednocześnie technologii zdominować naszego życia?
W ciągu ostatniej dekady technologia, poprzez smartfony, wkroczyła do naszego życia codziennego. Jesteśmy do Internetu połączeni bez przerwy, co kilkanaście minut sprawdzamy powiadomienia na telefonie, nie wychodzimy z domu bez telefonu. Z drugiej strony, rosnąca ilość badań podkreśla wynikające z tego społeczne i psychologiczne problemy. Czy kolejna dekada upłynie nam na ułożeniu sobie życia z technologią?
Próbę stworzenia konstruktywnej wizji używania technologii przedstawił w książce „Digital Minimalism" („Cyfrowy minimalizm") profesor informatyki Uniwersytetu Georgetown, Cal Newport. Ten bestseller New York Timesa opisuje plan pomagający człowiekowi określić czytelnikowi, jaką wartość wnoszą media społecznościowe, internetowe platformy i aplikacje w ich życie. A następnie podpowiada, jak spróbować zmaksymalizować tą wartość, jednocześnie nie spędzając całej doby na wpatrywaniu się w ekran i nie wyjmując telefonu z torebki czy kieszeni za każdym razem, kiedy otrzymamy powiadomienie.
Gościem będzie Dominik Batorski, socjolog i badacz sieci społecznościowych w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel i członek zarządu firmy Sotrender, analizującej media społecznościowe.
Czy to udana próba stworzenia wizji współpracy człowieka ze smartfonem? Czy jedynymi alternatywami jest całkowite wyłączenie się ze świata cyfrowego lub bezrefleksyjne w nim zanurzenie?
Na te pytania odpowiedzi poszukamy we wtorek, 24.09, o godzinie 19:00 w warszawskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy ulicy Andersa 35. Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
(...)
opr. A. Fularz na podstawie newslettera |
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.