Mieszkanie Plus w Katowicach – wiecha już na Nowym Nikiszowcu [INFORMACJA PRASOWA]
Ponad 600 dni po rozpoczęciu budowy 513 Mieszkań Plus w Katowicach nad osiedlem zawisła wiecha. Do końca roku na wszystkich trzech kwartałach osiedla zostanie osiągnięty stan surowy. Pierwsi najemcy wprowadzą się na osiedle Nowy Nikiszowiec w III kwartale 2020 roku.
Katowicki Nikiszowiec to jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce. Dziś, niespełna dwa kilometry od postawionego na początku XX wieku Starego Nikiszowca, trwa nowa budowa. Przy ul. Górniczego Dorobku powstaje Nowy Nikiszowiec – czyli katowickie Mieszkanie Plus.
Osiedle składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich zakończono już roboty murowe i dekarskie, trwają prace związane z montażem okien oraz balustrad. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim zakończono roboty żelbetowe i rozpoczęto prace dekarskie.
Projekt inwestycji został wyłoniony w konkursie architektonicznym i przygotowała go warszawska pracownia 22Architekci. Zakłada on powstanie na tym terenie ponad pół tysiąca nowoczesnych, komfortowych i funkcjonalnych mieszkań. Osiedle nawiązuje swoim wyglądem do zabytkowej zabudowy katowickiego Nikiszowca. Architekci zaproponowali nie tylko charakterystyczny ceglasty kolor elewacji, ale także rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami.
- Katowice są kolebką programu Mieszkanie Plus – to tu w sąsiedztwie katowickiego Nikiszowca, trzy lata temu, przedstawiliśmy założenia tego ambitnego programu mieszkaniowego. Dziś stoimy już na największym osiedlu w ramach programu Mieszkanie Plus, którego budowa już trwa. W przyszłym roku wprowadzi się tu 513 rodzin – mówił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
- Mieszkanie Plus doskonale wpisuje się w realizowany od 2017 roku Program dla Śląska. Obok działań na rzecz wspierania innowacyjności tego regionu, poprawy jakości środowiska przyrodniczego, modernizacji infrastruktury transportowej oraz zwiększenia aktywności zawodowej mieszkańców województwa, nie zapominamy o rzeczy kluczowej – mieszkaniach. Jestem przekonany, że powstające tu osiedle poprawi jakość życia kilkuset śląskich rodzin – powiedział wojewoda śląski Janusz Wieczorek.
- Program „Mieszkanie Plus" to dla Katowic idealne narzędzie, by przyciągać nowych mieszkańców poprzez związanie pracowników katowickich firm z miastem, aby tutaj wydawali zarobione pieniądze, a tym samym rozwijali lokalne inicjatywy i napędzali koniunkturę. Atrakcyjność inwestycyjna jest także determinowana przez jakość życia, stąd kluczowe znaczenia mają dla miasta inwestycje infrastrukturalne, w tym szczególnie mieszkaniowe, aby ludzie nie tylko szukali zatrudnienia w Katowicach, ale również chcieli tutaj zamieszkać – podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa.
- Mieszkanie Plus to kolejny wymiar realizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego misji wspierania wzrostu społeczno-gospodarczego. Inwestujemy w ludzi, bo bez nich nasza gospodarka nie ma szans na rozwój. Ponad 500 mieszkań na tym osiedlu to ponad 500 inwestycji w rodziny, które dzięki Mieszkaniu Plus znajdą tu swoje miejsce na ziemi – zaznaczył wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon.
- Pół tysiąca mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku to dla PFR Nieruchomości projekt szczególny. Po pierwsze ze względu na znakomitą współpracę z katowickim samorządem. Z budową Nowego Nikiszowca ruszyliśmy nieco ponad rok po uruchomieniu programu, biorąc pod uwagę dużą skalę i rozmach tej inwestycji bez doskonałej relacji z władzami miasta na pewno by się to nie udało. Po drugie architektura tego osiedla idealnie wpisuje się w charakter dzielnicy od skali urbanistycznej aż po sam detal. Katowickie Mieszkanie Plus to również szacunek dla architektonicznego dziedzictwa miasta – wskazał prezes PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.
W województwie śląskim PFR Nieruchomości S.A. analizuje 34 projekty na ponad 9 tysięcy mieszkań. W samych Katowicach poza trwającą budową osiedla Nowy Nikiszowiec, w projektowaniu jest 512 mieszkań przy ul. Korczaka i 8 lokalizacji na różnych etapach analiz, które mogą przynieść ponad 5 tysięcy mieszkań.
W ramach programu Mieszkanie Plus 1977 mieszkań jest już wybudowanych lub w trakcie budowy. Do końca 2019 r. ruszą kolejne budowy; m.in. w Radomiu i Zamościu. 18 tys. mieszkań w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem). Wnioski inwestycyjne zostały już złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.
Pozdrawiamy
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.