Dopłaty do wynagrodzeń z Europejskiego Funduszu Społecznego realną pomocą w ochronie miejsc pracy [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Accord Studio Mebli w Łomiankach to przedsiębiorstwo produkcyjne, które jak większość firm w Polsce zmaga się obecnie z gospodarczymi skutkami pandemii. Dla ratowania miejsc pracy firma skorzystała z dopłaty do pensji pracowników oferowanej z Europejskiego Funduszy Społecznego. Z pracownikami przedsiębiorstwa spotkały się dzisiaj minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Pokrycie kosztów utrzymania pracowników to jedno z największych wyzwań, z którym mierzą się obecnie pracodawcy. Wspólnie z marszałkami zapewniliśmy pieniądze z Europejskiego Funduszy Społecznego na dopłaty do pensji pracowników. Tą formą wsparcia objęliśmy aktualnie ponad 577 tysięcy pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, samozatrudnionych oraz organizacji pozarządowych – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dopłaty do pensji pracowników to jedno z działań Funduszowego Pakietu Antywirusowego, z którego bardzo chętnie korzystają przedsiębiorcy. Do wtorku 9 czerwca powiatowe urzędy pracy rozpatrzyły ponad 174 tysięcy wniosków Oznacza to, że kwota, na którą złożono wnioski o dopłaty to prawie 2,3 miliarda złotych.
Accord Studio Mebli w Łomiankach od 1982 roku jest producentem mebli na zamówienie. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym i własną lakiernią. Firma zatrudnia 46 pracowników, w tym wykwalifikowanych technologów produkcji, montażystów i projektantów. Aby przetrwać ten trudny okres firma złożyła wniosek o dopłatę do pensji pracowników z Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymała potwierdzenie przyznania dofinansowania w wysokości 118,5 tysiąca złotych.
Funduszowy Pakiet Antywirusowy kołem ratunkowym dla pracodawców
- Przedstawiliśmy dobrą ofertę. Świadczy o tym rosnąca z dnia na dzień liczba składanych wniosków. To jednak nie jedyny rodzaj wsparcia, jakiego udzielamy firmom w naszym Funduszowym Pakiecie Antywirusowym – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodaje: – Nasze działania uzupełniają to, co zostało przedstawione w rządowej tarczy antykryzysowej. Do tej pory na walkę z koronawirusem i jego gospodarczymi skutkami przeznaczyliśmy z funduszy unijnych ponad 14 miliardów złotych.
- Przygotowaliśmy wsparcie dla firm, które zmagają się z problemem utraty płynności finansowej. Mamy dla nich bezzwrotne dotacje na wydatki związane z bieżącą działalnością firm. Fundusze na ten cel pochodzą z programów krajowych i regionalnych. Od 15 czerwca wnioski o otrzymanie funduszy mogą już składać średni przedsiębiorcy. Wkrótce podobne dotacje dla mikro- i małych przedsiębiorstw uruchomią marszałkowie większości województw – wylicza szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.
Wspólnie z BGK zostały uruchomione również specjalne pożyczki płynnościowe dla firm. Firma spłaca tylko kapitał, pieniądze może przeznaczyć na bieżącą działalność.
Funduszowy Pakiet Antywirusowy pomaga także innowatorom, którzy chcą się rozwijać w czasie pandemii. Uruchomiliśmy konkurs Szybka Ścieżka – Koronawirusy na badania związane z diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wirusowych.
W związku z pandemią zostały wprowadzone ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne. Zniesienie limitu dofinansowania wynoszącego 6 milinów złotych, rezygnacja z konieczności posiadania wkładu własnego, a także zniesienie wymogu innowacyjności w skali krajowej to główne zmiany. Do tego został zwiększony zakres kosztów możliwych do sfinansowania.
Z pozdrowieniami
Beata Pondo
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.