W międzynarodowym gronie o smart cities [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Smart City Forum – największy w Polsce kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast – obradował 15 i 16 czerwca. Nie zabrakło na nim przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. XI edycję forum otworzył wiceminister Grzegorz Puda, który mówił o europejskiej wizji miast przyszłości. W dyskusji o finansowaniu w formule PPP działań z zakresu poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska uczestniczył wiceminister Waldemar Buda.
Wiceminister Puda przypomniał o konkursach skierowanych do samorządów finansowanych z funduszy unijnych oraz funduszy norweskich. Ich ideą jest tworzenie miast jako przestrzeni przyjaznej do życia, za pomocą inteligentnych rozwiązań.
Przyjazna przestrzeń
– Z funduszy europejskich finansujemy konkurs „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców". Dzięki niemu 24 zwycięskie miasta zrealizują projekty poprawiające jakość życia i tworzące przyjazną przestrzeń miejską, o której mogą współdecydować mieszkańcy – powiedział wiceminister Puda. – Kontynuacją tych działań, choć już w szerszym zakresie, jest nasz kolejny konkurs dedykowany miastom średnim w ramach Programu Rozwój Lokalny. Konkurs wspierają Fundusze Norweskie i EOG. Oba konkursy mają jeden cel, aby tematyka miasta inteligentnego stała się częścią strategii rozwojowych miast czy lokalnych planów rozwoju – dodał minister Puda.
Puda podkreślił, że samorządowcy coraz lepiej orientują się w tematyce smart city i dostrzegają potrzebę wprowadzania takich rozwiązań oraz zalety, wśród których można wymienić poprawę efektywności zarządzania miastem.
– Dla władz miasta takie rozwiązania jak inteligentne sieci przesyłowe czy smart rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej to czyste oszczędności. Podobnie dla mieszkańców, którzy mogą żyć w czystszym i bardziej zielonym mieście i podejmować zrównoważone decyzje np. co do codziennego wyboru roweru czy zielonego transportu zbiorowego zamiast samochodów – zaznaczył wiceminister Puda.
Fundusze na zrównoważony rozwój
Wiceminister Waldemar Buda wziął udział w dyskusji panelowej „Miasto – Prosument", która odbyła się drugiego dnia forum. Rozmowa dotyczyła między innymi znaczenia rozwoju odnawialnych źródeł energii, innowacyjnych metod magazynowania energii w mieście oraz wykorzystania formuły PPP w finansowaniu działań z zakresu poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska.
– Jednym z podstawowych wyzwań rozwojowych Polski w obszarze energetyki jest zapewnienie gospodarce, instytucjom i obywatelom stabilnych i optymalnie dostosowanych do potrzeb dostaw energii, również cieplnej, przy równoczesnej poprawie stanu środowiska i ograniczaniu emisji zanieczyszczeń – mówił wiceminister Waldemar Buda.
Dodał również, że środki finansowe Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 są podporządkowane osiągnięciu zrównoważonego wzrostu między innymi za pomocą czystej i efektywnej energii, w tym efektywności energetycznej i rozwoju OZE, rozwoju systemów ciepłowniczych, adaptacji do zmian klimatu czy też usuwania przeszkód w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych.
Wiceminister Waldemar Buda zapytany o wykorzystywanie partnerstwa publiczno-prywatnego podkreślił, że projekty z zakresu efektywności energetycznej cieszą się od wielu lat dużą popularnością wśród gmin, które chętnie sięgają po formułę PPP. – Dotychczas podpisano 21 umów PPP w sektorze efektywności energetycznej. Ich łączna wartość nakładów inwestycyjnych wynosi około 355 milionów złotych. To 15% wszystkich umów PPP – powiedział.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.