Europejski Kongres Gospodarczy 2020 z udziałem kierownictwa MFiPR [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Informacja prasowa, 2 września 2020 r.
 
Od 2 do 4 września Katowice są centrum debaty o przyszłości Unii Europejskiej. Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku odbywa się stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a także – w jeszcze większym zakresie niż dotychczas – online. Po raz 12. eksperci i politycy będą rozmawiać między innymi o przyszłości naszego kontynentu, wyzwaniach na najbliższe lata i najnowszych trendach społeczno-gospodarczych. W tegorocznej edycji uczestniczą minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister Grzegorz Puda.
 
Pierwszego dnia szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wzięła udział w sesji otwierającej kongres, która odbyła się pod hasłem „Europa przyszłości", a także w panelu dyskusyjnym „Nowy budżet Unii Europejskiej".
 
– Mądry kompromis polityczny wypracowany na lipcowym szczycie Rady Europejskiej pozwolił na wynegocjowanie ambitnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, który został wzmocniony przez Europejski Instrument na rzecz Odbudowy Next Generation EU o wartości 750 miliardów euro – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak zaznaczyła, Polska będzie mogła skorzystać łącznie z dodatkowego impulsu inwestycyjnego w wysokości ponad 750 miliardów złotych.

Aktualnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi intensywne prace nad zagospodarowaniem środków finansowych na przyszłą perspektywę 2021-2027. W trakcje przygotowań jest Umowa Partnerstwa, która określi, co będzie wspierane z funduszy unijnych w ramach polityki spójności. Jesienią Umowa Partnerstwa trafi do konsultacji społecznych.

– W ramach polityki spójności będziemy kontynuować inwestycje realizowane za pomocą podobnych programów, jak w kończącej się perspektywie, ponieważ dotychczas wypracowane rozwiązania świetnie się sprawdziły – zapowiedziała minister Jarosińska-Jedynak.

Środki z polityki spójności Polska przeznaczy na wsparcie realizacji celów rozwojowych kraju określonych między innymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednocześnie nasze działania będą się wpisywać w jasno określone cele Komisji Europejskiej, czyli cyfryzację i Zielony Ład.

– Chcemy wciąż unowocześniać naszą gospodarkę przez upowszechnienie zielonych technologii sprzyjających ochronie środowiska naturalnego, zwiększeniu energooszczędności, pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł czy dostosowaniu do zmian klimatu – mówiła szefowa MFiPR.

W stolicy Śląska rozmawiano także o priorytetach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

– Zadbamy o to, aby inwestycje w przedsiębiorstwa, edukację, ochronę zdrowia
w nowej perspektywie miały na celu włączanie osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem i ubogich, osób z różnych powodów wykluczonych ze społeczeństwa – akcentowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Drugiego dnia kongresu, 3 września minister funduszy i polityki regionalnej weźmie udział w dyskusji o przyszłości miast i polityki miejskiej. Będzie też rozmawiać o przygotowaniach do 11. edycji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, które odbędzie się w 2022 roku. Tematem tego spotkania ma być sprawiedliwa i zrównoważona transformacja obszarów miejskich. Jego uczestnicy porozmawiają między innymi o odporności miast na kryzysy, również w kontekście pandemii koronawirusa, a także poruszą kwestie klimatyczne i środowiskowe. Jedną z omawianych kwestii ma być również dostępność miast dla osób z niepełnosprawnościami.
 
Wiceminister Grzegorz Puda weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Inwestycje publiczne", który jest zaplanowany 4 września, w trzecim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
 
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
www.gov.pl/fundusze-regiony

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute