Innowacyjność nadal priorytetem w inwestowaniu funduszy unijnych [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Za przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
- Kryzys przyniósł spowolnienie gospodarcze i ograniczył inwestycje. Niepewność odnośnie dalszego przebiegu pandemii przełożyła się na pogorszenie klimatu inwestycyjnego. Sytuacja wymusiła na części firm skupienie się na utrzymaniu bieżącej działalności, kosztem ograniczenia wydatków inwestycyjnych i wdrażania innowacji. Kluczowe w tej sytuacji jest wspieranie inwestycji – rozpoczęła minister Jarosińska-Jedynak podczas VII posiedzenia Rady ds. Innowacyjności.
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej powiedziała, że innowacyjność od lat jest wspierana przez środki europejskie.
- W ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR) w obecnej perspektywie finansowej UE na realizację prac badawczo-rozwojowych zostało zawartych 2 tysiące umów o dofinansowanie o wartości przekraczającej 21 miliardów złotych. Wartość udzielonego wsparcia unijnego na realizację tych projektów to prawie 12 miliardów złotych – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak oraz dodał - Gotowość do realizacji projektów B+R powinna skutkować także zainteresowaniem wdrażaniem wyników tych badań, co w efekcie zwiększy liczbę innowacji. Dotychczas w ramach POIR wsparcie uzyskało ponad 900 projektów, które dotyczą wdrażania wyników prac badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych technologii.
W MFiPR trwają pracę nad Krajowym Planem Odbudowy (KPO), który jest podstawą do sięgnięcia po pieniądze unijne z Funduszu Odbudowy.
- W ramach kryteriów oceny projektów, wprowadziliśmy warunek tworzenia lub wykorzystania rozwiązań innowacyjnych w ramach danego projektu. Takie rozwiązanie wzmocni innowacyjny charakter Krajowego Planu Odbudowy - zaznaczyła szefowa MFiPR
Minister Jarosińska-Jedynak powiedziała, że pracując nad KPO zidentyfikowano wiele innowacyjnych pomysłów. Minister podkreśliła, aby pamiętać o tym, że projekty innowacyjne wymagają dużego zaangażowania w przygotowaniu do realizacji.
- Innowacyjne produkty i usługi są owocem bliskiej współpracy nauki z biznesem. Powinniśmy skuteczniej komercjalizować polskie pomysły, przekształcać je w polskie produkty wytwarzane przez polskie firmy. W ten sposób będziemy konkurować w najbardziej obecnie zyskownych obszarach gospodarki opartej na wiedzy. Będzie to możliwe dzięki wszechstronnej współpracy przedsiębiorców ze środowiskiem naukowym – dodała minister Jarosińska-Jedynak.
Rada do spraw Innowacyjności jest najważniejszym międzyresortowym koordynatorem polityki innowacyjności realizowanej przez rząd. Działania podejmowane przez radę mają charakter projektowy i służą koncentracji wysiłków i środków na zwiększaniu potencjału innowacyjności w Polsce. Rada inicjuje działania oraz proponuje rozwiązania, które pozwalają aktywnie wspierać przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych produktów i procesów oraz angażować polski kapitał, a w konsekwencji przyczyniać się do tworzenia przewag konkurencyjnych naszej gospodarki.
Pozdrawiamy
Biuro Komunikacji
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel. +48 22 273 85 11
e-mail: media@mfipr.gov.pl
gov.pl/fundusze-regiony
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.