Ziobro przygotowuje kolejną ofensywę wymierzoną w niezawisłych sędziów, a zatem i w prawa każdego i każdej z nas. Działania na poziomie krajowym przestają wystarczać. Czy w tej sytuacji Akcja Demokracja powinna rozpocząć kampanię na rzecz powiązania przez Brukselę wypłaty funduszy unijnych ze stanem praworządności w państwach członkowskich? |
Dzień dobry, Adamie,
co dalej z praworządnością w Polsce? Co dalej z wolnymi sądami? Te pytania spędzają mi sen z powiek. W sytuacji, gdy urząd prezydencki nadal zajmuje Andrzej Duda, a Zbigniew Ziobro i dowodzona przez niego najbardziej radykalna część Zjednoczonej Prawicy prze do kolejnych ataków na podstawowe instytucje państwa demokratycznego, szansę na ochronę praw każdego i każdej z nas widzę w Brukseli. W walce o praworządność nie chodzi przecież o abstrakcyjne ideały! Tu chodzi o prawa każdej osoby, która pewnego dnia może trafić na salę sądową, jako oskarżony o zniesławienie, w trakcie rozwodu albo dochodzenia swoich praw konsumenckich.
W zespole Akcji Demokracji rozważamy rozpoczęcie kampanii skierowanej do Unii Europejskiej. W kampanii tej nasz ruch apelowałby do instytucji unijnych, aby uzależniły wypłatę funduszy od przestrzegania zasad praworządności, takich jak niezależność sądów i przestrzeganie praw człowieka w państwie członkowskim. To idealny moment - właśnie trwają prace nad perspektywą budżetową na lata 2021-2027, które nie mają ściśle określonego harmonogramu. Mogą zakończyć się już wkrótce! Ryzyko finansowe, liczone w miliardach złotych, jest w stanie doprowadzić do tego, że polskie władze przestaną łamać zasady, na które wszyscy zgodziliśmy się, przystępując do Unii Europejskiej.
Z drugiej strony, wiem także, że decyzja o takiej kampanii może doprowadzić do wściekłych ataków prawicowych mediów, które będą chciały przedstawiać ruch Akcji Demokracji jako "drugą Targowicę" (choć to Targowica była wrogiem Konstytucji!). Ponadto, PiS może wykorzystać tę sytuację do wzniecania nastrojów eurosceptycznych. Wreszcie - w przypadku odebrania Polsce funduszy, mogą stracić samorządy, choć można przecież zaproponować przekazanie funduszy bezpośrednio do nich.
Ważąc różne racje, potrzebuję, Adamie, Twojego głosu. Podejmijmy wspólnie najlepszą decyzję, uwzględniającą nasze doświadczenia, nadzieje i obawy. Jeżeli nie usłyszymy Twojego głosu, decyzja ta może nie być reprezentatywna dla ogromnego ruchu Akcji. Dzieląc się swoim zdaniem, dajesz Akcji legitymację do działania również w Twoim imieniu.
Odpowiedz do godz. 12:00 w środę na poniższe pytanie. Wtedy podsumuję wyniki ankiety i przedstawię je zespołowi Akcji, aby na ich podstawie podjął najlepszą decyzję uwzględniającą jak najwięcej głosów naszego ruchu!
Czy Akcja Demokracja powinna rozpocząć kampanię skierowaną do Unii Europejskiej z apelem o powiązanie wypłacania funduszy unijnych z praworządnością?
(..)
Unia Europejska wielokrotnie pokazała, że stoi po stronie naszych praw. Tak było, gdy Komisja Europejska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) na ustawę o Sądzie Najwyższym. Dzięki wyrokowi TSUE do orzekania wrócili prawowici sędziowie, w tym na 2 lata Pierwsza Prezes prof. Małgorzata Gersdorf. Niestety, polski rząd nie respektuje kolejnych wyroków TSUE [1]!
W ruchu Akcji Demokracji jesteśmy silni zbiorową mądrością naszych aktywistów i aktywistek. Wspólne podejmowanie decyzji jest w naszym DNA. Razem zdecydowaliśmy, jak włączać się w obchody Święta Niepodległości 11 listopada i dzięki temu stworzyliśmy radosną alternatywę dla Marszu Nienawiści! Dzięki słuchaniu różnorodnych głosów lepiej rozpoznajemy zagrożenia, potencjał nowych działań i uwzględniamy zdanie bardzo różnych osób. Dlatego dzisiaj proszę Cię, Adamie, o podzielenie się swoją opinią w tej kluczowej dla przyszłości polskiej demokracji kwestii. Czy Akcja Demokracja powinna rozpocząć kampanię skierowaną do Unii Europejskiej z apelem o powiązanie wypłacania funduszy unijnych z praworządnością?
(..)
Pozdrawiam i bardzo liczę na Twój głos
Jakub Kocjan z zespołu Akcji Demokracji
PS Unia Europejska to
nie tylko praworządność - to także wspólna ochrona klimatu i powietrza! To Unia wywiera presję na Polskę, aby jak najszybciej zrezygnowała z węgla. Kilka lat temu Akcja Demokracja z partnerami złożyła ponad 25 tysięcy podpisów pod skargą do Komisji Europejskiej na przekroczenie rakotwórczego związku chemicznego - benzo(a)pirenu w powietrzu w Polsce. Trybunał zagroził karami finansowymi, jeżeli nadal normy stężenia pyłów będą przekroczone.
Jest możliwość, że teraz UE zadziała w kwestii praworządności w Polsce. Dlatego kliknij ten link z napisem
TAK jeżeli popierasz ten pomysł, a ten, z napisem
NIE, jeżeli go nie popierasz.
[1] "Czy Polska wykonała orzeczenie TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN?",
euractiv.com, 10.06.2020
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.