Walczyli z pandemią. Po walce wstecznie skorygowano im kwoty umów za wykonanie swiad
W przepisach dot. korekty ryczałtu jest zapis o korekcie z tytułu winy świadczeniobiorcy (szpitali). Taka sytuacja nie nastąpiła. Tymczasem szpitalom obcięto ryczałty wstecznie o około 20 procent.
Szpital jednoimienny to koszt około 2 mln zł -oświadcza dyrektor szpitala WW Gorzów Wielkopolski. Szpital jednoimienny był wykorzystywany w sposób umiarkowany- wg deklaracji jego szefa było to 240 pacjentów.
NFZ ogłosił pomniejsze ryczałtów dla tego szpitala o 400 tysięcy złotych za jeden miesiąc- maj.
Do NFZ wpłynął też sprzeciw wobec redukcji ryczałtu o 500 tysięcy złotych ze szpitala pulmonologicznego w Torzymiu. Przepisy prawa stanowią warunki dla zmiany wysokości ryczałtu wstecznie za miesiąc maj i działania wsteczne nie są możliwe. Firmy szpitalne poniosły wymierne koszty np. reorganizacji oddziałów czy przygotowania łóżek COVID-owych. Szpital w Torzymiu musi od 1 czerwca przywracać zwykłą działalność a musiał wystąpić o kredyt obrotowy na bieżącą działalność gospodarczą usług służby zdrowia. Inaczej nie miałby na wypłatę płac.
Na poziomie centrali NFZ zapewniano finansowanie walki z Covid. Tak się działo w miesiącu maju i czerwcu. Po zakończeniu gotowości do walki z pandemią wstecznie zmieniono w dniu 1 czerwca z mocą wsteczną za okres od 1 maja kwoty należnego ryczałtu.
Opr. Adam Fularz na podstawie obserwacji naocznej transmisji video z Gorzowa Wielkopolskiego - szpital WSW oraz dźwięku audio ze szpitala w Torzymiu.
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.