Dostępność Plus - szanse, zobowiązania oraz plany [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
- Rozwój innowacji dla dostępności jest kluczowy przy tworzeniu praktycznych rozwiązań poprawiających jakość życia osób, które doświadczają niepełnosprawności lub mają szczególne potrzeby – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynka 7 czerwca podczas Forum Inteligentnego Rozwoju. Wydarzeniu w Uniejowie towarzyszyła gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej została laureatem konkursu w kategorii „Innowacje społeczne”.
- Już od ponad czterech lat Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje realizację rządowego Programu Dostępność Plus. Jego celem jest poprawa niezależności funkcjonowania osób ze szczególnymi potrzebami we wszystkich aspektach ich codziennego życia - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W ramach Programu Dostępność Plus podejmowanych jest szereg działań: inwestycyjnych, modernizacyjnych i edukacyjnych na rzecz szeroko rozumianej dostępności, wdrażających jej standardy w naszym otoczeniu.
- Już dziś mamy ponad 100 inicjatyw, angażujących środki o wartości ponad na ponad 13 mld zł. Zaowocują one zmianami w ponad 1200 miejsc publicznych. Ponad 2300 koordynatorów dostępności czuwa nad tym procesem w instytucjach publicznych – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Sekretarz stanu podkreśliła, że działania Programu mają zwiększać świadomość społeczną. W szczególności chcemy zwracać uwagę, aby nowe inwestycje, produkty i usługi były zaprojektowane uniwersalnie, czyli aby łatwo mogła z nich skorzystać zarówno osoba młoda i sprawna, jak i osoba starsza czy z niepełnosprawnością. Drugim elementem naszych działań jest usuwanie barier architektonicznych, cyfrowych i komunikacyjnych w już istniejących obiektach czy przestrzeniach publicznych.
Aby nasze działania były skuteczne, tworzymy do tego odpowiednie ramy prawne. Kluczowym efektem realizacji Programu są już przyjęte dwie ustawy poświęcone dostępności cyfrowej i architektonicznej.
Trwają prace nad ustawą wspierającą dostępność informacyjno–komunikacyjną, która wdroży w Polsce Europejską Dyrektywę o Dostępności. Regulacja ta włączy do grona podmiotów działających na rzecz dostępności również przedsiębiorców z wybranych sektorów.
- Zachęcamy też do działania przedsiębiorców, innowatorów, wynalazców, naukowców - finansując badania nad nowymi produktami, które będą bardziej dostępne dla użytkowników ze szczególnymi potrzebami i dla nas wszystkich – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.
Celem Forum Inteligentnego Rozwoju jest upowszechnianie nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii, które mają szansę na sukces rynkowy i polepszenie standardu i bezpieczeństwa naszego życia.
Forum zakończyła gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022. Małgorzata Jarosińska-Jedynak została laureatem konkursu. Wiceminister została uhonorowana za wyróżniającą się działalność w obszarze innowacji społecznych, w szczególności za propagowanie inicjatyw zapewniających swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach w ramach rządowego Programu Dostępność Plus.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.