WUF 11: wspólne posiedzenie Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich poświęcone Krajowej Polityce Miejskiej 2030 [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

- Dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja do podziękowania tym wszystkim, którzy zaangażowali się w prace nad stworzeniem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 – powiedziała uczestnicząca w spotkaniu, zorganizowanym w ramach WUF 11 w Katowicach, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Krajowa Polityka Miejska 2030 nie mogłaby powstać bez współpracy z samorządami i organizacjami samorządowymi, takimi jak Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich. Swój wkład przy tworzeniu tego dokumentu mają też środowisko naukowe i badaczy rozwoju miast, aktywiści i liderzy lokalnych społeczności miejskich, a także organizacje społeczne takie jak Kongres Ruchów Miejskich – podkreśliła wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jest pełnomocnikiem rządu ds. WUF11.

- Przyjęcie Krajowej Polityki Miejskiej 2030 przez rząd to nasz wspólny sukces. Teraz przed nami realizacja zawartych w niej postanowień. Jestem przekonana, że sprostamy temu wyzwaniu - dodała wiceszefowa MFiPR.

Geneza i cele Krajowej Polityki Miejskiej 2030

14 czerwca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła Krajową Politykę Miejską 2030. Stanowiło to zwieńczenie wielomiesięcznego procesu przygotowań, konsultacji i uzgodnień nowej krajowej polityki miejskiej, także z innymi resortami, który został zainicjowany jesienią 2020 r. przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Głównym celem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 jest tworzenie takich warunków dla miast i ich obszarów funkcjonalnych, aby mogły się rozwijać w sposób zrównoważony, oferując mieszkańcom wysoką jakość życia.

                   Krajowa Polityka Miejska skierowana jest do miast i obszarów funkcjonalnych. W ten sposób bardzo wyraźnie podkreślamy, że miasta to nie tylko jednostki administracyjne, ale przede wszystkim zespoły terytoriów powiązanych ze sobą.

                   Rozwój miast, jakiego oczekujemy, musi być zrównoważonym. Jego istota polega na powiązaniu i zharmonizowaniu działań służących realizacji fundamentalnych potrzeb człowieka w dziedzinie społecznej, gospodarczej i środowiskowej.

                   Duży nacisk kładziemy też na dbałość o wysoką jakość życia mieszkańców czy szerzej społeczności lokalnych. Za tym pojęciem kryje się potrzeba formułowania przyjaznych warunków rozwojowych dla samorządów lokalnych i społeczności lokalnych.

W Krajowej Polityce Miejskiej wskazano sześć celów szczegółowych, które mają przyczyniać się do realizacji celu nadrzędnego polityki miejskiej. Koncentrują się one na:

                   budowaniu miast kompaktowych, które wykorzystują swoje zasoby przestrzenne, gospodarcze i społeczne;

                   poprawie jakości środowiska i podnoszeniu rezyliencji miejskiej w odpowiedzi na zmiany klimatyczne;

                   dostrzeganiu pozytywnych zmian wynikających z transformacji cyfrowej i podnoszenia kompetencji w tym zakresie;

                   kreowaniu warunków do tworzenia miejsc pracy, wykorzystując przy tym lokalne potencjały i zdolności inwestycyjne;

                   tworzeniu miast sprawnych we współdziałaniu nie tylko w rozumieniu współpracy międzyinstytucjonalnej, ale także w partnerstwie z mieszkańcami, przedsiębiorcami czy aktywistami społecznymi;

                   oferowaniu mieszkańcom miast dostępnych dla każdego, otwartych i nie wykluczających.

Filary wdrożenia Krajowej Polityki Miejskiej 2030

Istota planu implementacji Krajowej Polityki Miejskiej 2030 w Polsce opiera się na dwóch filarach:

                   współpracy i wewnętrznej komunikacji w ramach struktur administracji rządowej – dotyczy to przede wszystkim przełamywania silosowości.

                   współpracy zewnętrznej – poprzez tworzenie partnerskich relacji z samorządami, światem nauki oraz organizacjami społecznymi i gospodarczymi.

- Już wkrótce w szerszym gronie będziemy dyskutować na temat wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Sukces planowanych rozmów i działań będzie w największej mierze zależał od współpracy i dalszego zaangażowania resortów i samorządów – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute