WUF11 - biznes odpowiada na potrzeby miast [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Zgromadzenie Biznesu w Katowicach to ważny element Światowego Forum Miejskiego, ponieważ rozwój miast w dużej mierze zależy też od współpracy z biznesem oraz od wrażliwości społecznej biznesu. Wydarzenie otworzyła pełnomocnik rządu ds. WUF11 Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Pandemia, której skutki tak boleśnie dziś odczuwamy jest zaledwie jednym z wielu wyzwań, przed jakimi stoją miasta na całym świecie – również i w Polsce. By im sprostać, konieczne jest zwiększenie ich odporności na trudne i nieprzewidziane sytuacje. Kluczowe jest zadbanie o to, by miasta były inteligentne, produktywne, zielone oraz sprawiedliwe dla wszystkich mieszkańców – mówiła Jarosińska-Jedynak.
Biznes jest źródłem praktycznej wiedzy i konkretnych rozwiązań, które mogłyby odpowiadać na potrzeby władz miast i mieszkańców. Kreuje nowe pomysły i może wprowadzać w życie innowacje technologiczne poprawiające jakość życia w mieście.
Duże znaczenie mają rozwiązania, które są nie tylko ergonomiczne i przekładają się na konkretne korzyści finansowe, ale też są ekologiczne i wspierają zrównoważony rozwój miast.
- Biznes jest naturalnym partnerem finansowym dla miast, ale też organizacji, mieszkańców i ogólnie ruchów miejskich. Ważna jest zainicjowana przez UN-Habitat wielostronna inicjatywa – Cities Investment Facilities, która ma na celu zapewnienie finansowania i doradztwa miastom o największych potrzebach – nadmieniła Jarosińska-Jedynak.
Jak zauważa wiceminister funduszy i polityki regionalnej biznes nie musi być tylko wykonawcą, ale może też wspomóc w doradztwie i usprawnieniu procesów koniecznych do funkcjonowania miasta. Może włączać się już na etapie prac planistycznych i koncepcji.
- Przykładem zaangażowania jest udział środowiska biznesowego oraz sektora prywatnego w procesie konsultacji społecznych odnowionej polskiej Krajowej Polityki Miejskiej, którą zaprezentujemy podczas okrągłego stołu na temat krajowych polityk miejskich – dodała.
Warto wspomnieć o Rekomendacjach dla miast, które zostały przygotowane przez Radę Biznesową przy WUF11 pod kierownictwem UN Global Compact Network Poland i zostaną zaprezentowane podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Wiceminister wspomniała także o zaangażowaniu biznesu we wsparcie dla zaatakowanej Ukrainy.
- Sektor prywatny ma także olbrzymie znaczenie przy wsparciu miast w odbudowie po konfliktach zbrojnych i katastrofach naturalnych. Będziemy o tym szerzej mówić podczas organizowanej przez Polskę sesji specjalnej na temat odbudowy społeczności i sąsiedztwa po wojnie i klęskach żywiołowych – mówiła.
- Przedsiębiorstwa wykazały się olbrzymim zaangażowaniem w pomoc osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Wiele podmiotów biznesowych deklaruje wsparcie w odbudowie zniszczonej Ukrainy. Świadczy to o dużej wrażliwości biznesu i jego społecznej odpowiedzialności – dodała.
Podczas Zgromadzenia Biznesu dyskutowane będą zagadnie zaangażowania biznesu w rozwój miast zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Zgromadzenie skupi się na kluczowych sektorach przemysłu, w tym na mobilności, technologii, mieszkalnictwie i nieruchomościach oraz finansach i pokaże, w jaki sposób każdy z nich może przyczynić się do stworzenia bardziej sprawiedliwej, ekologicznej i odpornej przyszłości miast. Zgromadzenie dokona następnie przeglądu wąskich gardeł na drodze do osiągnięcia tego celu oraz zmian niezbędnych do ułatwienia przedsiębiorcom odegrania większej roli w przyspieszeniu transformacji, której potrzebujemy w miastach. W kontekście wojny w Ukrainie, Zgromadzenie przeanalizuje rolę biznesu we wspieraniu zaspokajania potrzeb uchodźców, którzy przenieśli się do miast oraz potrzebę odbudowy zniszczonych obszarów.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.