Rząd za uchwałą w sprawie przyjęcia Krajowej Polityki Miejskiej 2030 [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Krajowa Polityka Miejska 2030 (KPM 2030) ma na celu integrowanie i koordynowanie polityk, które odnoszą się do miast i obszarów miejskich. Dokument, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej, określa wsparcie ich rozwoju, poprawę formy zarządzania oraz tworzenie dogodnych warunków życia mieszkańców. Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia KPM 2030.

- Według najnowszych danych około 60 procent ludzi na świecie mieszka w miastach i ten odsetek wciąż rośnie. Wyzwania, jakie stoją przed współczesnymi miastami są ogromne. Dotyczą między innymi jakości środowiska, transportu miejskiego,  rozwoju przestrzennego miast czy aspektów transformacji cyfrowej i gospodarczej. Drogowskazem do zrównoważonego rozwoju dla miast w Polsce ma być Krajowa Polityka Miejska 2030 – mówi wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Czym jest KPM?

Krajowa Polityka Miejska jest adresowana przede wszystkim do administracji rządowej i obejmuje planowane działania administracji rządowej w zakresie prawnym, finansowym czy organizacyjnym na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych. Natomiast jest służebna wobec samorządów i społeczności lokalnych, które podejmują konkretne działania na rzecz mieszkańców swoich miast i potrzebują narzędzi oraz możliwości do sprawczego działania. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.

W dokumencie znajduje się diagnoza wyzwań, ale i szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny powinny być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie, i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.

Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel należy się skupić na m.in. przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu, angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami, tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej czy podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.

Partnerami w realizacji celów Krajowej Polityki Miejskiej powiązanych z zasadami rozwoju miejskiego, są przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty ze sfery pozarządowej, biznesu, nauki, kultury, organizacji zrzeszających mieszkańców, przedsiębiorców i innych interesariuszy rozwoju miejskiego.

Po co aktualizacja KPM?

Aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej ma dostosować ją do najnowszych priorytetów rozwojowych w Polsce i międzynarodowych trendów w rozwoju miast. Aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej zmieni perspektywę jej funkcjonowania z 2023 na 2030 rok.

Na przestrzeni pięciu lat od przyjęcia KPM 2023, wzmocniły się pewne trendy w polityce miejskiej, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w KPM 2030. W szczególności, w większym niż dotychczas stopniu, należy pogłębić kwestie związane z jakością powietrza, zmian klimatycznych, Smart Cities czy wzmacniania odporności miast na kryzysy społeczno-gospodarcze i środowiskowe.

Wśród wyzwań Krajowej Polityki Miejskiej 2030 znalazły się między innymi:

•             problemy suburbanizacji i ładu przestrzennego,

•             współpraca w miejskich obszarach funkcjonalnych oraz wzmocnienie zdolności rozwojowych miast i MOF,

•             jakość środowiska przyrodniczego i działania adaptacyjne wobec zmian klimatu,

•             mobilność i bezpieczeństwo ruchu drogowego,

•             promocja działań społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb mieszkaniowych.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute