Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda wziął udział w międzyrządowych konsultacjach polsko-czeskich w Pradze pod przewodnictwem premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Republiki Czeskiej Petra Fiali.
3 czerwca w Pradze odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu polskiego i czeskiego. Podczas wydarzenia gabinety pod przewodnictwem premierów omówiły współpracę obu krajów w obszarach obronności, spraw wewnętrznych, gospodarki i energii, finansów, transportu oraz polityki spójności.
W trakcie spotkania resortowego z Danielą Grabmüllerovą czeską wiceminister kierującą Sekcją Koordynacji Funduszy Europejskich, Stosunków Międzynarodowych i Turystyki, Grzegorz Puda minister funduszy i polityki regionalnej rozmawiał o bieżących tematach związanych z kryzysem uchodźczym i kwestiach dotyczących dalszych działań w sprawie odpowiedzi polityki spójności na kryzys humanitarny wywołany wojną w Ukrainie, szczególnie w kontekście dodatkowych środków znalazły się kwestie dotyczące negocjacji umowy partnerstwa i programów 2021-2027.
– Mamy ponadstandardowe relacje z Republiką Czeską i bardzo dobrą współpracę np. w ramach V4. Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe są istotnym instrumentem dla rozwoju strategicznej współpracy pomiędzy naszymi państwami. Ta współpraca nabiera szczególnego znaczenia w kontekście aktualnej sytuacji na Ukrainie, kryzysu i napięć wywołanych wojną. Oba kraje mają ogromny wkład w niesienie pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną – powiedział minister Grzegorz Puda. – Wspólnie rozpoczęliśmy także działania na rzecz wprowadzenia niezbędnych zmian w polityce spójności w celu dostosowania ram regulacyjnych do wyzwań, które stawia przed nami wojna w Ukrainie, zarówno w kontekście pomocy uchodźcom, jak i wpływu wojny na realizację projektów – dodał minister.
Tematem konsultacji podstolika ds. polityki spójności były kwestie polsko-czeskiej współpracy terytorialnej w nowych wieloletnich ramach finansowych. Ministrowie omawiali także zagadnienia związane z transgranicznymi inwestycjami infrastrukturalnymi. W związku ze zbliżającą się czeską prezydencją w Radzie UE uwagę zwrócono także na plany czeskiej prezydencji w Radzie w obszarze polityki spójności UE i polityki regionalnej.
Po spotkaniu premierów odbyło się wspólne spotkanie delegacji w Pałacu Liechtensteinów, na którym obecni ministrowie przedstawili wnioski ze swoich spotkań.
Podczas piątkowych konsultacji międzyrządowych premierowi Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszyli członkowie rządu, m.in.: minister Jacek Sasin, minister Waldemar Buda, minister Anna Moskwa (stolik ds. gospodarczych), minister Magdalena Rzeczkowska (stolik ds. finansów), wiceminister Bartosz Grodecki (stolik ds. wewnętrznych), minister Mariusz Błaszczak (stolik ds. obrony), minister Andrzej Adamczyk (stolik ds. transportu).
Polsko-czeskie Konsultacje Międzyrządowe są stałym mechanizmem współpracy polityczno-instytucjonalnej obydwu krajów. Ostatnie konsultacje międzyrządowe odbyły się w Warszawie 28 sierpnia 2019 r.
Komentarze
Prześlij komentarz
Muszę teraz sprawdzić ten komentarz pod względem spamu. Redakcja.