WUF 11 „Ukraina: Wojna-Odbudowa-Przyszłość” [INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Złożoność procesu odbudowy oraz projekcja przyszłych potrzeb i barier, w tym „oczekiwanych niespodzianek" – wokół tych tematów zorganizowano wydarzenie „Ukraina: Wojna-Odbudowa-Przyszłość". W Polskim Pawilonie na Urban EXPO dyskusję panelową na temat odbudowy po wojnie w Ukrainie otworzyła pełnomocnik rządu ds. WUF11 Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od wielu lat aktywnie prowadzi współpracę rozwojową na rzecz Ukrainy. Współpraca ta została zapoczątkowana w 2016 r. i od tego momentu nieprzerwanie wspieramy Ukrainę w budowaniu efektywnej i sprawnej polityki rozwoju regionalnego.

- Głównym obszarem naszej współpracy jest wsparcie w implementacji polityki regionalnej - decentralizacji i integracji Ukrainy z Unią Europejską. Wspieramy rozwój przedsiębiorczości, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej, a od 2020 r. jest to także współpraca w obszarze polityki rozwoju i odnowy miast – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Do 2021 r. zrealizowaliśmy w Ukrainie łącznie 3 projekty, a od ubiegłego roku rozpoczęliśmy realizację 2 kolejnych projektów, które są kontynuacją dotychczasowych działań. Beneficjentem naszych działań jest szereg instytucji administracji rządowej, w tym w szczególności Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów, Ministerstwo Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa, Ministerstwo Oświaty i Nauki, a na szczeblu regionalnym i lokalnym: administracja obwodowa, nowopowstałe agencje rozwoju regionalnego oraz grupa 19 pilotażowych miast ukraińskich, z którymi zaczęliśmy pracować już w 2021 r. nad budowaniem systemu rewitalizacji i odnowy miast w Ukrainie. Niestety w 2022 r. współpraca ta została brutalnie przerwana przez agresję militarną Rosji w Ukrainie.

- Zmieniły się okoliczności naszej współpracy i pojawiły nowe wyzwania związane z odbudową Ukrainy i miast ukraińskich. W związku z tym konieczne było zrewidowanie naszych planów i dostosowanie ich do obecnych wyzwań związanych z rekonstrukcją i odbudową miast ukraińskich zniszczonych w wyniku działań wojennych – podkreślała Jarosińska-Jedynak.

Przy odbudowie miast i osiedli warto korzystać ze sprawdzonych europejskich mechanizmów odbudowy i rewitalizacji. Przykładem takiego mechanizmu jest kompleksowy system rewitalizacji w Polsce, którego zasady sprawdzają się także w Mołdawii. Oczywiście powinny być one dostosowane do uwarunkowań ukraińskich i celów polityki rozwoju kraju i regionów.

Polska posiada również szereg instrumentów finansowych, które od dawna z sukcesem wykorzystuje we współpracy rozwojowej. To przede wszystkim program polskiej współpracy rozwojowej oraz kredyty pomocy wiązanej.

Samo wsparcie finansowe Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dla administracji publicznej w Ukrainie w latach 2016-2024 wyniesie 2,5 mln euro. Jest to wsparcie pochodzące ze środków polskiej pomocy rozwojowej przeznaczone na pomoc techniczną dla administracji ukraińskiej w formie doradztwa i szkoleń w zakresie wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, pobudzania inwestycji oraz rozwoju i odnowy miast.

Ponadto, w ramach kredytu pomocy powiązanej dla Ukrainy zostało przeznaczonych 100 mln euro na wzmocnienie infrastruktury przygranicznej.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów i burmistrzowie 5 miast ukraińskich: Trościaniec, Chocim, Chmielnicki, Sokiriany i Swatowe, którzy uczestniczą w Światowym Forum Miejskim w Katowicach.

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute