Uruchomienie Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego - komunikat MR

Porozumienie w sprawie współpracy i uruchomienia Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, a także powołania fundacji Polska Bezgotówkowa zostało podpisane pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów, Związkiem Banków Polskich, przedstawicielami Visa i Mastercard. Uroczystość odbyła się 12 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

W Polsce nie będzie konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach bez szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych płatności. Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem. Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy, a do tego niezbędne jest rozszerzenie systemu akceptacji kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych  – powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.  

Aby przyspieszyć wzrost sieci urządzeń i ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności elektronicznych podmioty polskiego rynku finansowego tj. organizacje płatnicze, banki - wydawcy kart, agenci rozliczeniowi, wiodący na polskim rynku pod względem płatności bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a także Związek Banków Polskich uruchomią Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

Celem programu będzie wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory nie przyjmowali  w swoich placówkach opłat bezgotówkowo, w uruchomieniu terminala oraz pokrycie opłat transakcyjnych.

***
Poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym z wskaźników rozwoju gospodarczego państwa. Pomimo ciągłego wzrostu na rynku, cały czas wielu przedsiębiorców nie posiada terminala płatniczego, a klienci dokonując zakupów, nie zawsze mogą zrealizować płatność bezgotówkowo.

Popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków wyraźnie rośnie, czego dobrym przykładem jest wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2%, obecnie udział ten szacuje się na ponad 20%.

Przykładowe dane o kartach płatniczych wskazują wzrost wszystkich płatności bezgotówkowych:

  • Obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 36,9 mln kart płatniczych.
  • Liczba transakcji rośnie z roku na rok, a w II półroczu 2016 r. przeprowadzono ponad 2,1 miliarda transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych.

Rosnąca popularność kart wynika także z dynamicznego wzrostu liczby terminali płatniczych. Jeszcze w 2010 r. w Polsce było ich 252 tys., sześć lat później liczba ta wynosiła już 530,9 tys., co oznacza wzrost o ponad 100%.

Pozdrawiamy,

Departament Komunikacji
Ministerstwo Rozwoju
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa

tel. 22 273 7113
e-mail: media@mr.gov.pl
www.mr.gov.pl

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute