List do redakcji: Europa oderwana od rzeczywistości


Redakcja otrzymała:
---------- Forwarded message ---------
From: Laura Sullivan - WeMove Europe
Date: Mon, Aug 2, 2021 at 6:33 PM
Subject: Europa oderwana od rzeczywistości
To: Adam Fularz


Ostatnie powodzie to dowód, że Europa i jej przywódcy muszą wreszcie otworzyć oczy na rzeczywistość. Sprawimy, że tak się stanie.
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

Co sześć tygodni dyrektorka wykonawcza WeMove Europe pisze kilka słów o tym, co w WeMove robimy i jaką rolę każdy i każda z nas odgrywa w naszych kampaniach.

 

Cześć, Adam!

Dzień, gdy w Belgii nadeszła powódź, wyglądał jak jak film science fiction. Wyraźnie widziałam, jak za oknem podnosi się poziom wody. Mój komputer raz po raz rozbrzmiewał alertami o powodzi. Tego samego dnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen wygłosiła pochwałę wielkich unijnych planów ratowania planety [1]. Jej biuro też mieści się w Belgii. Czy ona widziała z okna to samo co ja?

Olbrzymie lipcowe powodzie w Niemczech, Belgii, Holandii i Austrii boleśnie przypominają, że kryzys klimatyczny jest faktem – i już do nas dotarł. A to znaczy, że działanie dla klimatu również musi zacząć się na serio. Wszędzie. Im wyżej podnosi się poziom wody, tym lepiej widać, jak europejscy przywódcy pozostają ślepi na ten fakt. Oto, co muszą przyjąć do wiadomości:

  1. Nikt nie jest samotną wyspą – ani żaden człowiek, ani żaden kraj.  Produkujemy dziś coraz więcej i więcej, drenując zasoby naturalne i doszczętnie dewastując przy tym środowisko. I nie jest to przypadek. To skutek tego, jak zorganizowana jest gospodarka naszych krajów, która jedną ręką przyspiesza zmianę klimatu, a drugą nakręca nierówności. Ten sam system gospodarczy, który ściąga na nas katastrofę klimatyczną, zaniża płace pracowników, a udziałowców firm obsypuje bogactwem.

  2. Europejscy przywódcy muszą zrozumieć, że wszystkie te kryzysy się łączą. Powodzie w Niemczech i Belgii pochłonęły setki ofiar śmiertelnych. Z kolei w ubiegłym tygodniu w Belgii otarło się o śmierć kilkadziesiąt osób, które podjęły strajk głodowy w proteście przeciwko systemowi, który nie pozwala im uzyskać dowodów tożsamości w tym kraju. Chociaż mieszkają i pracują tu od lat, nie mogą liczyć na stabilne życie ani na formalne uznanie swojego pobytu [2]. W rzeczywistości oba kryzysy mają wspólne podłoże. Zamiast napuszczać jedną grupę na drugą, politycy powinni dostrzec te połączenia. U podłoża obu tych kryzysów leży system, który bezlitośnie wyzyskuje i ludzi, i planetę. A przy tym wiemy, że to wszystko jest kwestią politycznych decyzji. Ten system stworzyli ludzie.

  3. Jeśli kryzysy się dziś nasilają, to dlatego, że politycy lekceważą przyczyny, które je wywołały. To nimi musimy się zająć, bo worki z piaskiem wkrótce przestaną wystarczać. Najważniejszą z tych przyczyn jest obecny model gospodarczy, który za wszelką cenę dąży do maksymalizacji wzrostu gospodarczego, nie bacząc na koszty. Zmiana tego modelu to jedyny sposób, by uchronić się przed kolejnymi wielkimi klęskami, zanim przekroczymy punkty krytyczne, przed którymi nas ostrzegano [3].

  4. Kierunek europejskiej polityki klimatycznej jest jasny. Nowy plan, który przedstawiła tydzień temu Ursula von der Leyen, przynosi oznaki postępu [4]. Zawdzięczamy ten postęp niezmordowanej działalności aktywistów i społeczności takich jak nasza, od wielu lat zabiegających o ratowanie planety. Ale to o wiele za mało. Koncerny wydobywcze będą przez kolejne 20 lat zgarniać krociowe zyski i tłoczyć do atmosfery dwutlenek węgla. A Europa nadal będzie palić lasami w piecu i nazywać to energią odnawialną [5]. Przed nami jeszcze ogrom pracy.

  5. Zbliżają się wybory, które zawsze są okazją do zmiany. Najbliższe są wybory parlamentarne we Francji, a nieco później także w Polsce i w Niemczech. Wtedy będziemy mogli oddać głos na polityków, którzy zajmą się likwidowaniem przyczyn, a nie tylko objawów kryzysu. Jednak demokracja  nie kończy się na wyborach, a do tego czasu możemy zrobić jeszcze niejedno.

W najbliższych miesiącach będziemy prowadzić wiele kampanii – tak w sprawie kryzysu klimatycznego, jak i w sprawie ogromnych nierówności w Europie. Ale jeśli mamy stawić czoła tym wyzwaniom, musimy działać razem.

Jest nas już milion i przybywa nas z każdym dniem. WeMove Europe już dzisiaj jest wielką społecznością. Razem zaczynamy wprowadzać w Europie trwałe zmiany [6]. Teraz musimy stać się ruchem tak silnym, że nie będzie go można zignorować. Gdyby każda osoba, która to teraz czyta, zaprosiła do działania  jednego znajomego, powiększylibyśmy nasze szeregi o wiele nowych osób.

(..)

Przed nami dużo niepokojących wyzwań. Ale w niepewności jest miejsce na nadzieję [7]. Nie cofniemy czasu ani nie odzyskamy niczego, co zmiana klimatyczna już zdążyła nam zabrać.  Możemy  jednak zacząć działać. Udowodnić, że nie zgadzamy się na stan taki jak teraz.

Laura (Bruksela) oraz cały zespół WeMove Europe

 

Przypisy:
[1] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_21_3541
[2] Raport Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (IPCC) https://www.ipcc.ch/sr15/chapter/spm
[3] https://www.theguardian.com/world/2021/jul/20/alarm-grows-over-migrants-hunger-strike-in-brussels 
[4] https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/chapeau_communication.pdf
[5] Poniewać piszeciedo nas  o tym, chcę to wyjaśnić: trzeba rozróżnić między niszczeniem lasów na masową skalę, w którym istotną rolę odgrywają europejskie dotacje i polityczne targi, a osobami prywatnymi, które używają pelletu drzewnego do ogrzewania. Te pojedyncze osoby nie są problemem. Problem leży w politykach, którzy pozwalają na masowe niszczenie lasów i upierają się kwalifikować to jako energię odnawialną.
[6] https://www.wemove.eu/sites/wemove.eu/files/wemove_raport_roczny_2020.pdf
[7] Rebecca Solnit, „Nadzieja polega na przyjęciu tego, co nieznane": http://rebeccasolnit.net/essay/hope-is-a%E2%80%8Bn-embrace-of-the-unknown%E2%80%8B-rebecca-solnit-on-living-in-dark-times/

WeMove Europe to społeczność łącząca ludzi z różnych państw i środowisk, dla których Europa jest domem,
niezależnie od tego, gdzie się urodziliśmy, gdzie mieszkamy i kogo kochamy.
Wspólnie walczymy o lepszą przyszłość dla ludzi i naszej planety,
podpisując petycje, wysyłając listy i głośno protestując na ulicach. Naszą siłę czerpiemy od siebie nawzajem.
Możemy działać dzięki drobnym darowiznom od członków naszego ruchu.

Adam, wesprzyj nas, abyśmy mogli kontynuować naszą walkę.(..)

WeMove Europe SCE mbH | Planufer 91 Berlin | www.wemove.eu |(..)

Komentarze

Popularne posty

Instytut Ekonomiczny Zielona Góra

Independent Trader.pl - Portal Finansowy

Warsaw Enterprise Institute